piacok

A nap grafikonja: a részvénypiacok belső folyamatai

by totalreturn 2014. szeptember 16.

Azt, hogy egy részvénypiacon mi történik, nem csak az index ármozgása mutatja, hanem az is, hogy mi történik az index belsejében. Erre számtalan mutatót lehet fabrikálni, most arról mutatok pár ábrát, hogy az egyes indexek hány százaléka van a 200 napos mozgóátlaga felett.

A 200 napost teljesen önkényesen választottam, lehetne más periódusú mozgóátlag is, sőt, a 200 napost más, kifinomultabb mutatók kalkulációjára is fel lehet használni. De maradjunk a középtávú trendekhez használt 200 naposnál, és nézzük, milyen arculata van ezzel kapcsolatban az egyes indexeknek, illetve hogy a különböző piacok mennyire különböznek egymástól!

 

Egyesült Államok

Egyértelműen a Nasdaq mutatja a gyengébb képet, jóllehet, mindkét index történelmi csúcs közelében van. A Nasdaqban viszont trendszerűen csökken a középtávú trend felett kereskedő részvények száma. Az S&P500-ban egyelőre annyit látni, hogy azon részvények közül, amelyek az augusztusi selloff előtt még a 200 napos felett voltak, nem tudott az összes visszakapaszkodni oda. Lehet, hogy majd tud, de egyelőre nem sikerült.

Európa

 

Mindhárom indexben aránylag kevesebb részvény van a 200 napos felett, mint az S&P-ben, és itt is igaz, hogy még nem sikerült a júliusi szintre szélesíteni a rallyt.

Ázsia és Brazília

A Shanghai Composite és a Hang Seng egyelőre a legerősebb piacok. Az augusztusi selloffot meg sem érezte ez a mutató, most is az indexkomponensek több, mint négyötöde van emelkedő trendben. A Nikkei és a Bovespa gyakorlatilag kimászott az augusztusi minigödörből, pillanatnyilag elég széles az emelkedés.

Az egészen rövid távú trendek kicsit más képet mutatnak, viszont ott a zajszint is magasabb szokott lenni. A lista sem teljes, lehetne nézegetni a viilág összes indexét napokig.

Forrás: Bloomberg

 

Apró betűs rész: a nap grafikonja nem feltétlenül jelez fontos folyamatot, egyszerűen csak a szerző számára érdekes esemény, folyamat grafikus megjelenítése. Nem előrejelzés, nem normatív értékelés, csak egy tény a sok közül.

Amennyiben tetszett a bejegyzés és az elsők között szeretnél értesülni új blogbejegyzéseinkről, oszd meg és lájkolj minket a Facebook-on!

 

* Hozzájárulok, hogy az VIG Befektetési Alapkezelő Magyarország a továbbiakban marketing tartalmú megkereséseket küldjön részemre és elfogadom az ehhez kapcsolódó adatvédelmi tájékoztatót.