piaci érdekesség

A nap grafikonja: devizaopciók

by totalreturn 2014. szeptember 1.

Annak ellenére, hogy a feltörekvő devizapiacok elmúlt másfél éve elég mozgalmas volt, a kockázatvállalási hajlandóságot, illetve kockázatkerülést jelző opciós piac rendkívül nyugodt. Sőt, meglepően nyugodt. Ez kicsit furcsa. Vagy nem is?

Igazából az összes olyan tőkepiaci szegmensen, amire van likvid opciós piac, jellemző, hogy az opciókban árazott várható árfolyam-bizonytalanság mérő volatilitás, az ún. „implied volatility”, vagy szimplán „implied vol” igen alacsony ahhoz képest, hogy az árfolyamok ténylegesen mennyire ingadoznak. Anélkül, hogy az opcióelméletbe nagyon belemennénk, elég azt tudni, hogy adott árfolyamnál fix lejáratra fix árfolyamváltozásra fogadó opciók árát gyakorlatilag az opciós piaci szereplők által várt árfolyam-ingadozás, azaz volatilitás határozza meg. Alacsonyan árazott volatilitás elvileg arra utal, hogy a várakozások stabil piaccal számolnak. A szereplők nyugodtak. Magas „implied vol” pedig azt sejteti, hogy mindenki sík ideg. Na ahhoz képest, hogy a feltörekvő országok közül egy jó pár esetében az elmúlt másfél inkább rémálom volt, mintsem könnyed nyári fagyizás a parkban (pl. ZAR, BRL, RUB, TRY, INR), a mögöttes opciós piacok összességében egész nyugodt képet mutatnak.

Ebben több tényező játszik szerepet, egyik minden bizonnyal az átlagos kamatszint, de az is valószínű, hogy az opciós piacon egyre népszerűbbek az ún. income stratégiák, ami opciók kiírásán, tehát vételi és eladási jogok eladásán alapul. Ez az opciós piacon némi túlkínálatot jelent, ami lenyomja az opciók árából számolható volatilitást. Nem kizárt, hogy az alacsony implied vol tehát nem is jelzi jól már a piacok stabilitását vagy ingadozását jelző várakozást, inkább annak a jele, hogy az opciós piacon túl sok az opciós jogot eladó szereplő. Mivel az opciós piacon egy short pozíció folyamatos menedzselése azt kívánja, hogy eső mögöttes piacon adjon, emelkedő piacon pedig vegyen az illető, ez a felállás hirtelen jött árfolyammozgások esetén nem stabilizálja, hanem éppen instabillá teszi az árfolyamokat. Ne legyünk tehát meglepődve, ha egy meginduló árfolyam nem lenyugszik, hanem mozgása felgyorsul, főleg, ha technikailag fontos szintekre érkezett az árfolyam. Például bele sem merek gondolni, hogy mi lenne a dollárjennel, ha a most felfelé menő kereszt lefordulna, és felülről átütné a 100-at. (A jen ugyan nem feltörekvő deviza, de a fejlett devizák az opciós piacaira is jellemzőek féloldalasságot sejtető nyomott árak.)

 

A feltörekvő devizák opciós piacaiban árazott volatilitás százalékban

 

Forrás: Bloomberg

Apró betűs rész: a nap grafikonja nem feltétlenül jelez fontos folyamatot, egyszerűen csak a szerző számára érdekes esemény, folyamat grafikus megjelenítése. Nem előrejelzés, nem normatív értékelés, egyszerűen csak egy tény a sok közül.

 

Amennyiben tetszett a bejegyzés és az elsők között szeretnél értesülni új blogbejegyzéseinkről, oszd meg és lájkolj minket a Facebook-on!

* Hozzájárulok, hogy az VIG Befektetési Alapkezelő Magyarország a továbbiakban marketing tartalmú megkereséseket küldjön részemre és elfogadom az ehhez kapcsolódó adatvédelmi tájékoztatót.