Egyre több jel mutat arra, hogy nem véletlenül gyalázzák a piacokat, azon túl, hogy az olajtermelő országok szuverén alapjai is jelentős mennyiségű befektetést tesznek pénzzé azért, hogy a költségvetési lyukakat betömjék. Az amerikai gazdaságban a recesszió mostanra már nem valami elhanyagolható valószínűségű esemény, hanem olyan kockázat, amivel reálisan számolni kell. Az ipar trendjeiről már volt szó, mint ahogy arról is, hogy a hitelciklus ezen fázisában inkább már kamatvágás szokott jönni. A bankrendszer ennek megfelelően tovább szigorított a hitelezési feltételeken.
A hitelezési feltételeken szigorító bankok nettó aránya az amerikai pénzügyi rendszerben
A 8 százalék körül érték azt mutatja, hogy a korábbiaknál ennyivel több bank bírálja el szigorúbban a hitelfelvevők igényeit ahhoz képest, mint ahányan lazábbak a hitelnyújtáskor. (Ha tehát 100-ból 10 bank könnyebb feltételekkel adott hitelt az előző negyedévhez képest, de 18 viszont magasabbra tette a lécet, akkor pont kijön ez a nyolcas érték.) Az adatsor nagyjából 25 éves, és az előző három esetben, amikor a bankrendszer két egymást követő negyedévben is szigorított, a gazdaság nem sokkal később recesszióba fordult. Mint ahogy az előző három esetben, most is az a helyzet, hogy a szigorítás üteme gyorsul, hólabdaszerűen temetve maga alá a hitelezési piacot.
Mostanra nem csak hitelkínálat, a kereslet is csökkent. Itt még csak egy negyedévről van szó, de az elmúlt két évben egyre kevesebben jelezték, hogy növekszik a hiteligények száma, tehát valószínűsíthető, hogy a következő negyedévben ez a mutató szintén romlik. (A negatív érték azt jelenti, többen számoltak be visszaeső keresletről, mint emelkedőről.)
A hitelkereslet növekedésről beszámoló bankok nettó aránya
A hitelciklus fordulása a konjunktúra fordulását is szokta jelenteni, úgyhogy olyan gyorsan ne siessünk részvényeket venni, ha nem muszáj.
Forrás: Bloomberg