piacok

Dollárerő

by totalreturn 2016. november 24.

A dollár újraindult szárnyalása rendkívül erős hosszú távú képbe illeszkedik, és az elkövetkező 1-2 év minden bizonnyal az amerikai deviza 2014-ben kezdődött, de másfél éve szünetet tartó erősödésének folytatását hozza.

A dollárindex alakulása az elmúlt húsz évben havi bontásban

Az ábra a DXY-ként hívott, ún. dollárindex alakulását mutatja. Az index egy átlagos árfolyam, ami 6 devizával szemben mutatja a dollár átlagos értékét (EUR: 57,6%; JPY: 13,6%; GBP: 11,9%; CAD: 9,1%; SEK: 4,2%; CHF: 3,6%). Az indexet 1973-ban hozták létre, és az amerikai kereskedelem szempontjából akkor fontos országok devizáival szembeni átlagos árfolyamát volt hivatott mérni. Annak ellenére, hogy a világkereskedelem 40 év alatt sokat változott (pl. komoly tényező lett a teljes ázsiai térség Japánon kívül is), az indexet csak akkor változtatták meg, amikor az euró létrejöttével az európai régió devizáit összevonva kicserélték euróra. Annak ellenére, hogy az index a gazdasági valósággal vett kapcsolatát már elvesztette, továbbra is komoly kereskedés megy benne és még mindig tőkepiaci referenciapont. Ezért érdemes nézi, hogy mi történik vele.

A hosszú távú ábra egy igazi fülescsésze, ami ha bejön, igen impulzív mozgásokat eredményezhet. Látható az igen hosszú, tízéves kifeneklés az indexben (2005-től 2015-ig) a 70-es és 90-es érték között, amiből kilépve megtörtént a 90-es korábbi ellenállás visszatesztje, most pedig a csésze füléből történő kilépés. A sztorihoz még ráadásul reális magyarázatot is tudunk fűzni. Amennyiben ugyanis Donald Trump a sok kampányígéretével ellentétben (Hillary Clinton elleni büntetőjogi fellépés, mexikóiak tömeges deportálása, stb.) az állami infrastrukturális beruházások növelésére tett fogadalmát betartja, az átmenetileg olyan költségvetési löketet adhat a gazdaságnak, ami mellett a Fed bátrabban emelheti a kamatokat is. Ez pedig némi plusz támogatást adhat a két éve gyakorlatilag emelkedő trendben levő devizának is.

A legegyszerűbb befektetési stratégia ilyenkor dollárt venni. Ha mindezt forintból tesszük, ott annyit kell tudni, hogy pár százalékra vagyunk a 16 év előtti csúcstól. Itt a 300 forint árfolyam tekinthető egyfajta lélektani szintnek. A dollárindex emelkedése esetén itt is magasabb, esetleg lényegesen magasabb árfolyamra is fel lehet készülni.

A dollár árfolyama a dollárral szemben 1993 óta

Forrás: Bloomberg

 

* Hozzájárulok, hogy az VIG Befektetési Alapkezelő Magyarország a továbbiakban marketing tartalmú megkereséseket küldjön részemre és elfogadom az ehhez kapcsolódó adatvédelmi tájékoztatót.