piacok

Grafikon: relatív szektorerő

by totalreturn 2014. október 9.

Nem győzzük kapkodni a fejünket, egyik nap beadják a piacot, mintha itt lenne a világvége, másnap pedig — arra, hogy a Fed a globális gazdaság lassulására figyelmeztet, ami ugye nem jó a vállalati profitoknak — megrántják a piacot. Olyan ez, mint Laár András Elizabettel: Ki érti ezt? Én nem 🙂

Tényleg nem tudjuk, most rövid távon mit lehet várni a piactól, lehet, hogy ez a csapkodásos sávozás maga a korrekció, amit várunk, és a piac így rúgja le magáról hónapok alatt a túlvettséggel járó terheket. És az is lehet, hogy ez tényleg a kanári a bányában. Az óriás tanácstalanságban érdemes megnézni azért, miben van, és miben nincs erő, mi vezetné a piac lefele, ha tehetné, és mi az, ami igyekszik megtartani a mostan szinteken.

Akár Amerikát nézzük, akár a globális makroszektorokat, a health care vezet mind három hónapos, mind év elejétől számított visszatekintésben. A health care-ben az az érdekes, hogy a top down befektetők nagy részének tkp. fogalma sincs, hogy mi van benne, mi mozgatja. Gyógyszergyárak, persze, de van még benne egy csomó más is, ráadásul azon szektorok közé tartozik, ahol az állami szabályozás, a költségvetési politikák (gyógyszerkassza, kórházfinanszírozás, stb.) befolyásolják a szereplőket.

A lemaradókat az energia (globális indexben az oil&gas) „vezeti” lefelé. Az olajárakat tekintve ez mondjuk nem is csoda.

Mi jön ebből ki? Az alapszabály az, hogy ha piac elindul felfele, érdemes a health care-t nézni, abban ugyanis per pillanat elég nagy a relatív erő. Nem biztos, hogy felfelé ő fog vezetni, de nagy csalódást valszeg nem fog okozni. Eső piacban meg jobb, ha kerüljük az olaj- és energiaszektort, mert az már akkor esett, amikor a teljes piac még csak totojázott.

Az S&P500 legerősebb és leggyengébb szektora

 

A Dow Jones Global Index és leggyengébb szektora

 

Forrás: Bloomberg, Aegon

Apró betűs rész: a nap grafikonja nem feltétlenül jelez fontos folyamatot, egyszerűen csak a szerző számára érdekes esemény, folyamat grafikus megjelenítése. Nem előrejelzés, nem normatív értékelés, csak egy tény a sok közül.

Amennyiben tetszett a bejegyzés és az elsők között szeretnél értesülni új blogbejegyzéseinkről, oszd meg és lájkolj minket a Facebook-on!

* Hozzájárulok, hogy az VIG Befektetési Alapkezelő Magyarország a továbbiakban marketing tartalmú megkereséseket küldjön részemre és elfogadom az ehhez kapcsolódó adatvédelmi tájékoztatót.