piacok

Még nem gáz. Még.

by totalreturn 2015. június 4.

Igazából fogalmam sincs, pontosan miért mennek fel így a hosszú hozamok, de ezzel nem vagyok egyedül. Nagy gáz még nincs, jóllehet, viszonylag fontos szinteket kezdünk megközelíteni.

Bár az extrém induló árazás miatt mindenki a Bundhozamokról beszél, a mozgást alapvetően a leghosszabb amerikai hozam kezdte meg, így vessünk most egy pillantást, hogyan is áll az eszköz.

30 éves amerikai államkötvényhozam napi bontásban

Látható, hogy szépen visszatesztelte a 200 napost, még 50 felett tartva za RSI-t, és most új rövid távú csúcsokkal próbálkozik. Most vonalakat nem akarok húzogatni, meddig mehet, mindenesetre zsinórban ez a harmadik emelkedő hónap.

30 éves amerikai államkötvényhozam havi bontásban

A német igen extrém szintről kezdett emelkedni, összesen majdnem egy százalékpontot ment. (Napon belül épp most kicsit korrigál.) Itt is volt egy szolidabb visszateszt, be is kukkantott a 200 napos alá, de az 50-es RSI-t megtartva megint jött egy eladási hullám.

10 éves német államkötvényhozam napi bontásban

Havi bontásban most látszik egy ellenállás, nem tudom, hogy ezt olyan egyszerű lesz-e átvinni, ha majd egyszer odaér. 

10 éves német államkötvényhozam havi bontásban

De az igazi make-or-break nem itt van, hanem az ötéves amerikai kötvényben. Ez a kamat a bejegyzés írásakor 1,69%, és most már lassan két éve többször is megfogta az 1,86-os szint. Ez nincs messze, de valószínűleg nem lesz egyszerű leküzdeni.

5 éves amerikai államkötvényhozam havi bontásban

Az ötéves kamat esetleges áttörését nem lehetne pusztán technikai eseménynek tekinteni, mert fundamentális ok nélkül ilyen mozgást én nehezen tudok elképzelni. (Már amennyiben bármit is számít, hogy mit vagyok képes elképzelni.) Ez a lejárat ugyanis igen közel van a Fed-kamathoz (lényegesen közelebb, mint a 30 éves, ugye), és különbözete a rövid kamathoz képest magasabb, mint a hosszú távú átlag. Ez persze nem jelent semmit, de várható-e magas kötvényhozam visszafogott amerikai monetáris politika mellett? Vagy akkor elkezdünk valami durva kamatemelést árazni? Egyébként érdekes módon a nagyon rövid és az ötéves lejárat közti kamatkülönbözet eddig az irányadó kamatok vágásakor tágult, akkor, amikor a Fed lazított, de a hozamgörbe többi pontja ezt nem követte le teljes mértékben. Most úgy nyílna meg a spread, hogy a Fed emelésére számítunk, tehát olyan módon változna, ahogy az elmúlt ötven évben egyszer sem tette.

5 éves és a 3 hónapos amerikai államkötvényhozam egymáshoz képest havi bontásban

És akkor itt van a milliódolláros kérdés: mi a túróért mennek fel a hozamok? Van-e olyan makrogazdasági folyamat, amit nem látunk, sem mi, sem más, de ami igazolja majd a hozamok emelkedését? Igazából egyvalami jut csak az eszembe: az infláció, amire hat éve várunk, de nem jön, sőt, inkább folyamatosan távolodni látszik. Mégis útban van akkor? Az is lehet persze, hogy nincs szó inflációról, mindössze arról, hogy a kamatok egyszerűen túlságosan lent vannak, és a kutyának nincs szüksége ilyen alacsony hozampotenciálú eszközre, még úgy sem, hogy az infláció — egyelőre — elhanyagolható mértékű.

A nemzetközi helyzet tehát fokozódik.

Forrás: Bloomberg

Apró betűs rész: a nap grafikonja nem feltétlenül jelez fontos folyamatot, egyszerűen csak a szerző számára érdekes esemény, folyamat grafikus megjelenítése. Nem előrejelzés, nem normatív értékelés, csak egy tény a sok közül.

* Hozzájárulok, hogy az Aegon Alapkezelő a továbbiakban marketing tartalmú megkereséseket küldjön részemre és elfogadom az ehhez kapcsolódó adatvédelmi tájékoztatót.