piacok

Mi gyenge még a forinton kívül?

by totalreturn 2014. augusztus 7.

A tegnapi poszt után most egy rövid áttekintést adnék azt illetően, hogy mennyire egyedi a forint gyengesége, hogyan viselkedik a többi feltörekvő deviza. Hosszú a poszt, de csak az ábrák miatt. Nem kell megijedni!

A 317 körüli euró (ami 2008-ban éves csúcs, a 2011-12-es odavágóban az első kiszúrás volt) kapcsán elhangzik, hogy most éppen a forint vezeti a gyengülést, és ez baj. Hát vezeti is meg nem is, pl. a zlotynál jobban gyengül, amit jól mutat az emelkedő zloty-forint (devizapiaci terminusokkal PLNHUF) árfolyam. Viszont a PLNHUF ugyanabban a hosszú távú trendben van, mint az EURHUF vagy az USDHUF, amiről tegnap volt szó.

Zloty-forint (PLNHUF) kereszt

Forrás: Bloomberg

A zloty egyébként 1997. óta, amikortól MNB-árfolyam elérhető, történelmi csúcson van a forinttal szemben. Lengyelország jobban teljesít.

De nem kell feltétlenül fikázni a forintot, mert a mostani gyengülés beleillik abba a trendbe, ami majdnem másfél éve történik a feltörekvő devizákkal. Összeraktam Nektek egy körképet, csak hogy tudjuk, honnan fúj a szél.

Indiai rúpia

Forrás: Bloomberg

A problem child 2013-ban. Volt egy erősödés tavaly nyár óta, de a 2012-es csúcsot (ami támasz lenne elvileg) sem tudta visszatesztelni. Heti RSI 50 felett, ami középtávú trendben gyengülést jelez. Temetni persze nem kell, mert a külső egyensúlya drasztikusan javult tavaly óta. (Lesz egy ilyen körkép is majd, de nem most.)

 

Fülöp-szigeteki peso

Forrás: Bloomberg

 

A Fülöp-szigeteknek már a léte sem sikersztori, nemhogy a devizája. Azon kevés feltör devizák egyike, amelyik 2013. végén a nyári parához képest még tavaly tovább gyengült. Az országban rejlő potenciál kiaknázását szinte lehetetlenné teszik a földrajzi sajátságok, illetve az összetett nemzetiségi megoszlás (amit tovább színesít a déli szigeteket uraló militáns iszlám fundamentalizmus). A 43 most is támasz volt, mint 2013-ban, megyünk a tavalyi csúcsok felé.

Maláj ringit

Forrás: Bloomberg

Kicsit olyan, mint a PHP. A deviza csak, értelemszerűen, hiszen Malajziának még mindig 4%-os folyó fizetési mérleg-többlete van, ami viszont 5 éve még 18% (!!!) volt. Relatíve tehát a külső egyensúly sokat romlott, igaz, valszeg a 18% volt kicsit sok. Heti RSI még 50 alatt, tehát az eladási hullámban most inkább követő, mint vezető.

 

Koreai won

Forrás: Bloomberg

Korea egyike azon kevés országoknak, akik képesek voltak megugorni a middle income trapet, azt is tudjuk, miért. Emellett egyike azon kevés feltörekvő országoknak is, ahol a külső egyensúly javul, méghozzá nem is akárhogy. Nem csoda, hogy a deviza áll, mint a cövek. Na Korea, az aztán tényleg jobban teljesít! Az  USDKRW új válság utáni mélypontot ütött idén (azaz a won erősödött), amit kevés feltörekvő ország fizetőeszközéről lehet elmondani. Bravó!

 

Szingapúr dollár

Forrás: Bloomberg

Szingapúr is frankó hely, nem csoda, hogy Tusnádfürdőről is arra néz mindenki, jóllehet, a szingapúri csoda kopírozásához egy kicsit több kell. (Köszi Poginak a linkért!) Az SGD is állja sarat. Be van szorulva ugyan ebbe a baromi hosszan szűkülő háromszögbe 1,2 és 1,3 között, de amíg ott van, addig minden okés.

 

Török líra

Forrás: Bloomberg

Ami nem okés, az a török líra. Bár ez is tusványosi mintaországunk, valami nem stimmel ott. Majd biztos tolunk egyszer egy „all you need to know about Turkey” posztot, úgyhogy most csak annyit, hogy sem a bankrendszere, sem a külső egyensúlyi folyamatai nem olyanok, mint a válság előtt voltak. A líra megtámaszkodott az 55 hetes mozgón, ami egyben a 2013-as csúcs is volt, és most megint fölfele küszködik. A támasz óta mondjuk csak két hét telt el, ami nem sok, de most úgy néz ki, mintha nem csak szöszögne a támaszon, mint egy tisztességes TRY-rallyban illene, hanem fordulna felfele. Meglátjuk, a vak is azt mondja.

 

Rubel

Forrás: Bloomberg

Ehhez nem kell kommentár. Egy csatornában megyünk föl marha nagy volatilitással évek óta, most éppen a 2008-as csúcsot teszteljük. Annak egyébként márciusban nekiment már az árfolyam, de sikerült visszaerősödnie egy kicsit. Most megint fel. (Erről mindig ez jut eszembe.)

 

Dél-afrikai rand

Forrás: Bloomberg

 

Olyan, mint a líra: emelkedő csúcsok és mélypontok, tavalyi csúcs közeléig vissza, ami egyben az 55 hetes is, megpattant.

 

Végezetül a reál.

Brazil reál

Forrás: Bloomberg

A július 8-i fiaskó (soha el nem feledhető fociélmény!) a deviza szempontjából persze nem számít, de az akkori 2,2-es támaszon, amit már októberben is csak átmenetileg tört le, most ismét megpattant az árfolyam. A heti RSI-ben látható az idén divergencia, de az ilyen hosszú trendekben az ilyesmi előfordul anélkül, hogy megtörné az irányt. Az külön vicces, hogy pont a brazil Guido Mantega volt az, aki devizaháború elindításával vádolta a Fedet 2010-ben. Nos, Brazília a devizaháborút megnyerni látszik 🙂

A fenti ábrák szintén nem előrejelzések, csak összefoglalóul, keretül szolgálnak ahhoz, hogy elhelyezzük a forintot a térben. A 2013-ban kiteljesedő feltörekvő devizagyengülésbe a mostani eladási hullám egyelőre beleillik, aki akkor jól bírta (KRW, SGD), most is jól muzsikál, akit akkor odavertek (TRY, BRL, RUB), most is gyengélkedik. És még nincsen ősz, amikor általában intenzívebben van az, ami augusztusban elkezdődött.

 

Amennyiben tetszett a bejegyzés és az elsők között szeretnél értesülni új blogbejegyzéseinkről, lájkolj minket a Facebook-on!

* Hozzájárulok, hogy az VIG Befektetési Alapkezelő Magyarország a továbbiakban marketing tartalmú megkereséseket küldjön részemre és elfogadom az ehhez kapcsolódó adatvédelmi tájékoztatót.