makrofolyamatok piacok

Mit hoz nekünk a non-farm payroll?

by totalreturn 2015. augusztus 7.

Lehet, hogy semmit, de akár fordulópont is lehet.

A foglalkoztatottak számát mérő ún. non-farm payroll statisztika a leginkább túlhype-olt amerikai adat, de valami miatt mégis piacmozgató bír lenni. Ahogy az alábbi ábrán látszik, a válságot követő fellendülésben minden hónapban 100-300 ezer közti fővel nőtt a foglalkoztatottak létszáma, 12 havi átlagban stabilan 200+ ezer a növekedés. Ez havi szinten egy igen ingadozó adat, és valami miatt minden kilengésre összecsinálja magát valamilyen eszköz valamilyen irányban, legyen az kamat, deviza- vagy részvényárfolyam.

A foglalkoztatottak számának (non-farm payroll) havi változása

Közben egyébként a nagykép négy éve változatlan, stabilan növekszik a munkaviszonnyal rendelkezők aránya, ami tökjó. Hogy ezen belül miért kell minden havi rezzenésre szétesni, nem tudom, de a piac valami miatt ilyen.

A foglalkoztatottak számának (non-farm payroll) alakulása

Ez most azért fontos, mert a minap kijött egy hasonló, de a non-farm payrollal havi szinten nem teljesen együttmozgó statisztika, ami kis csalódást okozott a piacon. Nem kizárt, hogy emiatt a mai, teljesebb körű felmérésen alapuló számra is mérséklődtek a várakozások, így végül megnőtt az esélye egy olyan kimenetnek, ami hirtelen pozitív meglepetést okoz.

A munkaerőpiac helyzete a Fed kamatpolitikája miatt fontos, és bár sem bérnövekedésnek, sem inflációnak nincs egyelőre jele, azért ilyen általános konjunktúra mellett a nulla százalékról már szívesen elmozdulna a jegybank. A kötvénypiac már régóta kacérkodik azzal, hogy lesz végre kamatemelés, ami legjobban az irányadó kamathoz relatíve erősen kötődő kétéves kamaton látszik. Lassan, de biztosan csúszik felfele már harmadik éve, és az idén többször is nekiment a 74 bázispontos ellenállásnak, ahonnan eddig sorra lepattant. A piac egyelőre nem kapott megerősítést, hogy tényleg lesz kamatemelés.

A kétéves amerikai kamat havi bontásban

Ha heti bontásban nézzük ezt a kamatot, akkor látszik igazán az idei dinamika. Egyre magasabb mélypontokat csinál a ráta azzal párhuzamosan, hogy a kamatemelés egyre kézzelfoghatóbb távolságba kerül, és bár az ellenállást nem sikerült még felfele áttörni, egyre gyakrabban igyekszik a piac a kamatot felnyomni, és az adatokban felmerülő ilyen-olyan negatív meglepetések is egyre kevésbé, egyre rövidebb ideig tudják lehúzni a kamatot.

A kétéves amerikai kamat heti bontásban

Két órával az adat publikálása előtt persze nagy bátorság lenne azt mondani, hogy most jó lesz az adat, és a kamat átmegy az ellenálláson, de az látszik, hogy piac egyre erősebben készül az emelésre, és ha ezt tényleg elkezdené árazni, az jelentős változásokat hozhatna más eszközökben is. Valószínűleg a dollár nem csak a feltörekvő, hanem más devizákkal szemben is erősödne, a hosszabb lejáratú kamatok pedig megint elindulnának felfelé. Valószínűleg. De az is lehet, hogy nem. Mint ahogy az is teljesen reális, hogy a tegnapelőtti statisztika tényleg jól jelezte a júliusi munkaerőpiaci folyamatokat, és tényleg az átlagosnál kevesebb ember került állásba. Nem mintha egy 100 ezres szám megváltoztatna a második ábrán látható egészséges munkapiaci trendet.

Forrás: Bloomberg

 

* Hozzájárulok, hogy az Aegon Alapkezelő a továbbiakban marketing tartalmú megkereséseket küldjön részemre és elfogadom az ehhez kapcsolódó adatvédelmi tájékoztatót.