makrofolyamatok

Nap grafikonja: gyengülő orosz rubel

by totalreturn 2014. október 2.

Az orosz rubel ismét újabb mélypontra gyengült a kosárral szemben, az elmúlt 5 nap több mint 3,5%-os gyengülése még az amúgy is gyenge fejlődő piaci devizák között is kiugró. Az ukrán tűzszünet úgy tűnik egyenlőre nem hozott áttörést az orosz-ukrán konfliktusban, a nyugati szankciók pedig már kezdik éreztetni hatásukat.

Az orosz gazdaság az idei évben közel kerülhet a recesszióhoz, míg az elemzők által jövő évre várt növekedés már csupán 1% (az alig fél éve még 2,5%-ra becsült növekedés helyett). A romló kilátásokat folyamatos tőkekivonás kíséri, ami hosszabb távon akár stabilitási kockázatokkal is járhat. Ennek megakadályozására tegnap olyan vélemények is megjelentek az orosz jegybank részéről, hogy bizonyos mértékű tőkekorlátozást kéne bevezetni. Erre persze még nagyobb eladói hullám indult meg, annak ellenére, hogy bármilyen korlát bevezetésére elég kicsi az esély.

 

Az elmúlt fél évben az orosz gazdaságból közel 75 milliárd dollár áramlott ki,ami több, mint a tavalyi évi teljes kiáramlás. Amennyiben az ukrán helyzet nem javul érdemben – amihez a szankciók legutóbbi körét is kötötték – az idei évi teljes kiáramlás elérheti a 110 milliárd dollárt is a jegybank előrejelzése szerint. Ez kétség kívül hatalmas kiáramlás, ellenben ha 2008-as kiáramlást nézzük, az még ennél is jóval intenzívebb volt, akkor egy negyedév alatt áramlott ki több mint 130 milliárd dollár. Ennek ellenére akkor sem vezettek be semmilyen korlátozást. Erre egyedül az 1998-as orosz válság esetén volt példa, ekkor azonban államcsőd közeli állapothoz volt erre szükség.

Most azonban több szemponttól más a helyzet. Az orosz külkereskedelmi mérleg többlete az első félévben elérte a 44 milliárd dollárt, a folyamatosan gyengülő rubel, valamint a csökkenő fogyasztás valamint az importkorlátozások következtében ez tovább javulhat. Emellett a jegybanki devizatartalék bár csökkent, de továbbra is eléri a 460 milliárd dollárt. Amennyiben az olajár nem omlik össze, az orosz devizatartalék közel 4 évig védelmet nyújthat a mostanihoz hasonló intenzitású tőkekivonással szemben.

 

Bár orosz jegybanknak nincs könnyű dolga a mostani helyzetben, hiszen egyszerre kell növekvő inflációval, csökkenő növekedéssel, valamint jelentős tőkekiáramlással szembenéznie, elég kicsi az esélye, hogy valamilyen tőkekorlátozást vezetnének be.

Amennyiben tetszett a bejegyzés és az elsők között szeretnél értesülni új blogbejegyzéseinkről, oszd meg és lájkolj minket a Facebook-on!

* Hozzájárulok, hogy az VIG Befektetési Alapkezelő Magyarország a továbbiakban marketing tartalmú megkereséseket küldjön részemre és elfogadom az ehhez kapcsolódó adatvédelmi tájékoztatót.