makrofolyamatok

Nap grafikonja: ki a hibás?

by totalreturn 2014. november 11.

Az Eurózóna akut pénzügyi válsága mögöttünk van, de a régió nem tért magához, növekedési problémái állandósulni látszanak. Sokan Németországot hibáztatják, azt is fejükre olvasva, hogy visszafogott bérnövekedés mellett kihasználták a devizaövezet nyújtotta előnyöket, és a hatékony német exporttal lenyomták a periféria gazdaságainak helyi iparát. Németország a periféria kárára gazdagodott, jogos tehát, hogy most ő állja a számlákat.

A sokat citált folyó fizetési mérleg-adatok szerint valóban látványos javulás történt a német külső egyensúlyban az ezredfordulót követően. A folyó fizetési mérleg enyhe deficitből masszív többletbe fordult. Ezzel egy időben több periféria-ország külső egyensúlya romlott, mintha tényleg átálltak volna a német javak fogyasztására.

Az utóbbi évek korrekciója azonban ellentmondani látszik ennek a tetszetős, és sokszor tényként kezelt hipotézisnek. Olaszország bajainak teljesen más a gyökere, mint ahogy az utóbbi időben fókuszba került Franciaország sem a túlfogyasztásával küzdött, de Görögországnak, Spanyolországnak, Portugáliának (valamint kis mértékben az itt nem mutatott Írországnak) komoly egyensúlyi, versenyképességi gondjai voltak. Ebben az elmúlt négy-öt évben látványos volt a javulás, elmondható, hogy mára szinte egyetlen eurózónás ország sem költ többet, mint amennyi jövedelem az adott évben rendelkezésre áll (nagy vonalakban ez a folyfizmérleg jelentése). Érdekes, Németország mérlege mégsem romlott, nem vált a periféria korrekciójának vesztesévé. Gyanús tehát, hogy a korábbi spanyol, portugál, görög, stb. költési mámor sem csak az ő zsebeit tömte meg, különben rajta csattant volna az általa a PIGS feje fölött csattogtatott ostor.

Egyes Eurózóna-tagok folyó fizetési mérlege a GDP-jük százalékában

Forrás: Bloomberg

És hogy jön ki akkor a matek? Kik vesztettek piacot azzal, hogy Európa problémás országai behúzták a nadrágszíjat? Úgy tűnik, a feltörekvő országok, ott ugyanis összességében jelentős fizetési mérleg-romlást figyelhetünk meg. Talán az eredeti nyertesek, a periféria „konzumidiotizmusának” haszonélvezői is ők voltak. 

 

Apró betűs rész: a nap grafikonja nem feltétlenül jelez fontos folyamatot, egyszerűen csak a szerző számára érdekes esemény, folyamat grafikus megjelenítése. Nem előrejelzés, nem normatív értékelés, csak egy tény a sok közül.

* Hozzájárulok, hogy az VIG Befektetési Alapkezelő Magyarország a továbbiakban marketing tartalmú megkereséseket küldjön részemre és elfogadom az ehhez kapcsolódó adatvédelmi tájékoztatót.