Canary in the coalmine. Ez az angol szólás arra vonatkozik, amikor valamilyen indikátor potenciális veszélyekre figyelmeztet, éppúgy, mint a kanári énekének az elmaradása a szénbányában, amikor a metánkoncentráció olyam magas lesz, hogy szegény madárka beadja a kulcsot. Ekkor menekülni kell a bányászoknak, mert — a szó szoros értelmében — gáz van. Most, hogy a részvénypiacokon disztribúció van, és pár kis kapitalizációjú index, mint például a Russel2000 alulteljesít, sőt, kisebb támaszokat tör le, sokan citálják ezt a mondást, mondván, hogy a Russel a kanári, meneküljön mindenki.
Na de mekkora az a piac a teljes részvénypiachoz képest? Okoz-e szisztematikus problémát csak maga a tény, hogy a small cap befektetőkre rossz idők járnak?
Az alábbi ábra a teljes likvid amerikai részvénypiac 98%-át lefedő Russel 3000 index kapitalizációjának megoszlását mutatja aszerint, mekkora részvények tőkeértékét számítjuk. Az 500 legnagyobb részvény adja a 3000 részvény összértékének majdnem 80%-át. A második 500 13%-ot tesz ki. A 2000 db small cap részvény mindössze a teljes piac 8,2%-a.
A Russel 2000 tehát lehet, hogy kanári, de a teljes amerikai részvénypiac szempontjából csak akkor fontos, ha úgy esik, hogy mellé esik a többi 1000, vagy ha inkább esik a legnagyobb 500 részvény is. Mert az amerikai részvénypiac igazából akkor esik, ha az 500 legnagyobb részvény esik. Ha nem, akkor a Russel maximum zaj, semmi több.
A Russel3000 index tőkeértékének megoszlása
Forrás: Bloomberg, Aegon
Persze nem mondom, hogy az S&P500 nem fog esni, mert még az is lehet, hogy fog. De amíg nem esik, addig a Russel is csak zaj. És ha esik, akkor sincs feltétlenül tragédia.
Apró betűs rész: a nap grafikonja nem feltétlenül jelez fontos folyamatot, egyszerűen csak a szerző számára érdekes esemény, folyamat grafikus megjelenítése. Nem előrejelzés, nem normatív értékelés, csak egy tény a sok közül.
Amennyiben tetszett a bejegyzés és az elsők között szeretnél értesülni új blogbejegyzéseinkről, oszd meg és lájkolj minket a Facebook-on!