Tűrhető globális gazdasági növekedés és mindenféle politikai kockázat ellenére a nyersanyagok ára az idén nem nagyon emelkedett. A korábbi évek tapasztalatai alapján nem erre számítottunk.
A főbb nyersanyagok közül az idén csak az alumínium (8,2%), a palládium (10,0%), a kávé (68,1%) és a kakaó (28,9%) tudott emelkedni. Az olajpiac különösen érdekes, hiszen 2010. átlagához képest az idénre majdnem 5%-kal nőtt az olaj felhasználása, amihez a kínálat gyakorlatilag árnövekedés nélkül tudott alkalmazkodni! Úgy tűnik, 100 dollár körüli, vagy akár annál alacsonyabb árszinten is annyi olajat tudunk felhozni, amennyit csak akarunk. A szakemberek lehet, hogy mást mondanak, de az árakból egyelőre ez látszik. A mezőgazdasági terményekről a múltkor már írtam.
A másik kisebb meglepetés a nemesfémek, melyek az év elején nem néztek ki rosszul, és a geopolitikai kockázatok miatt talán várhattunk volna emelkedést, mégsem történt. Sőt, az ezüst most egy több mint egy éves támaszt tört le, és nem is egyértelmű, hol van az a szint, aminek lefele meg kellene fognia. Az arany még a támasz felett van, de a kilátásai ilyen szektortárs mellett nem túl rózsásak.
Az arany és az ezüst speciális eszközök (az utóbbi a magasabb ipari felhasználás miatt kicsit érzékenyebb a konjunktúrára), de viselkedésükkel nem lógnak ki a többi nyersanyag közül. A szektor egy-két speciális egyedtől eltekintve alapvetően nem hosszban van. Ezt igazolja vissza a nyersanyag-kapcsolt devizák (AUD, NZD, CAD, ZAR, BRL, CLP, RUB, stb.) elég gyatra teljesítménye is.
Forrás: Bloomberg
Apró betűs rész: a nap grafikonja nem feltétlenül jelez fontos folyamatot, egyszerűen csak a szerző számára érdekes esemény, folyamat grafikus megjelenítése. Nem előrejelzés, nem normatív értékelés, csak egy tény a sok közül.
Amennyiben tetszett a bejegyzés és az elsők között szeretnél értesülni új blogbejegyzéseinkről, oszd meg és lájkolj minket a Facebook-on!