piacok

Néha nem jön be (Szembenézés)

by totalreturn 2015. március 9.

Lehetünk bármennyire is alaposak, és próbálhatunk egy kicsit máshogy gondolkozni, mint az átlag, van úgy, hogy nem jön be az, amit gondolunk. Lehet, bár még korántsem biztos, hogy a globális kamatpiac mégis más lesz, mint azt itt házon belül elképzeljük.

A befektetés döntések sorozata, és ezek közül jó néhány nem úgy jön ki, mint ahogy azt az ember elképzeli, mint ahogy az kijön a nagyképből. Ilyenkor fontos szembe nézni azzal, hogy ez most esetleg nem jött be. Nem szabad elveszteni a fejünket, de fel kell mérni, hogy a piac visszaigazolja-e a befektetési ötletet. A szembenézés ezen túl is a legfontosabb dolog, amit az embernek az életében gyakorolni kell. Ha az nincs, akkor csak magunknak hazudunk, ami a legsúlyosabb hazugság, amit elkövethetünk. Minden döntésünkért mi vagyunk a felelősek, akkor is, ha a taknyolást elvileg meg tudjuk indokolni valami szélsőséges globális eseménnyel, háborúval, cunamival, bármivel. Valójában ezeknek nincs jelentőségük, csak maguknak a döntéseknek.

Az amerikai kamatokkal kapcsolatban én azt gondoltam, hogy folytatódik a tavalyi év második felének a trendje, és új mélypontokra mennek a hozamok éppúgy, mint oly sok más helyen. Ezt indokolhatja a gyengusz globális növekedés és az amerikai infláció is, ami egyes vélemények szerint annál is aggasztóbb, mint ahogy az elsőre látszik.

Az amerikai kötvénypiac 2014-ben ezt igazolta, ún. nevezett „bull flattening” volt, azaz úgy csökkentek a hozamok, hogy a görbe hosszú végén nagyobb volt az esés, mint a rövidebb lejáratokon. Kötvénypiaci befektetők számára ez a legjobb, ami csak történhet. Ehhez képest az elmúlt 5 hétben változást láthatunk, a hozamok felfele mennek, és az emelkedő trendre jellemző „higher high, higher low”-sémát mutatják. Egyelőre csak napi bontásban, de emelkednek.

A 10 éves amerikai kötvényhozam napi bontásban

Lejáratok szerint eddig a 30 éves lejárat mutatta az utat, ami 2015. elején új történelmi mélypontot ütött. Lejjebb volt, mint a 2008-as válságban vagy az Eurózóna periféria krízise idején. Februárban aztán szinte a teljes januári leszúrást letörölte, és simán átment a tavaly októberi fura kötvénypiaci flash crash leszúrásán is.

A 30 éves amerikai kötvényhozam havi bontásban

Ehhez képest a 10 éves is esett végig 2014-ben, de új mélypontra nem tudott menni. Lehet, hogy ez fontos momentum volt-e a kamatok szempontjából, pár hónap múlva kiderül. Az figyelmeztető jel, hogy a januári rallyt követően most a hozamszint magasabb, mint az idén bármikor.

A 10 éves amerikai kötvényhozam havi bontásban

Ami viszont ebben az óriási kamatrallyban végig konzisztens figyelmeztetés volt, az az elvileg az irányadó kamathoz jobban kötődő kétéves kötvényhozam volt, ami a saját szintjéhez képest óriási volatilitással, rendkívül zajosan, de trendszerűen emelkedik. Már minimum két éve.

A 2 éves amerikai kötvényhozam havi bontásban

A kardunkba persze nem kell dőlni, de azért figyelni kell arra, hogy akkor végül is mi a pálya, mert a kamat rövid távon emelkedik. Az kérdés, hogy egy emelkedő kamat a diszkonttényezőn keresztül megüti-e a részvénypiacokat, és ha igen, melyiket mennyire. Pénteken óriási para volt, de egy napból nem vonnék még le messzemenő következtetéseket.

Holnap tervezek feltenni egy grafikon arról, hogy milyen potenciális trend olvasható ki a bérekből, ami kölcsönhatásban van az inflációval, bár a bérdinamika inflatórikus hatása vitatott. Előre csak annyit, hogy a bérekre ható hatások eredője a csökkenő hozamtrend fordulását indokolja. Holnapután pedig hozok egy másikat, ami pedig arra utal, hogy a sokéves együttmozgások miért nem feltétlenül irányadóak mégsem. Gyertek majd vissza!

Forrás: Bloomberg

Apró betűs rész: a nap grafikonja nem feltétlenül jelez fontos folyamatot, egyszerűen csak a szerző számára érdekes esemény, folyamat grafikus megjelenítése. Nem előrejelzés, nem normatív értékelés, csak egy tény a sok közül.

* Hozzájárulok, hogy az Aegon Alapkezelő a továbbiakban marketing tartalmú megkereséseket küldjön részemre és elfogadom az ehhez kapcsolódó adatvédelmi tájékoztatót.