Hagyjuk most a görögöket egy kicsit! Hoztam pár devizát, amelyek érdekes szinteken vannak.
Az első a mexikói peso. Történelmi csúcsok közelében van az USDMXN, tehát extrémen gyenge a peso. 10 éven keresztül a 10 peso/dollár volt a mágnes, azt áttörte, majd visszatesztelte, hogy a válságban rögtön felugorjon 15-ig. Aki akarja, kiolvashat belőle most egy óriási, hatéves füles csészét is. Mexikót sokan bullozzák, én nem tudok igazságot tenni, de a 15,77-es szint áttörése havi záróban úgy, hogy rögtön nem zár vissza alá, új, messzi csúcsokra lökheti az árfolyamot.
USDMXN havi bontásban
A másik a MYR, ami most ott van, ahol az 1997-es válság után befixálták az árfolyamot 7 évre. Malajzia külső egyensúlya 2008. óta jelentősen romlott, de ez most annyit jelent, hogy a fizetési mérleg többlete most nem a GDP 18 (!), csak 3,5 százaléka. Az olajár esése a devizát csúnyán megviselte, a további gyengüléshez talán ismételt olajáresés is szükséges. Az olaj most nem néz ki nagyon meggyőzően, lehet, hogy az lesz a kiváltó oka annak, hogy a kereszt elhagyja a régi ellenállást.
USDMYR az elmúlt 20 évben
Nem ilyen felállás van a koreai wonban, de az ázsiaiak között eddig relatíve jól teljesítő deviza most mintha északnak indult volna. Korea kivételes ország, azon kevés feltörekvő gazdaságok egyike, aminek a folyó fizetési mérlege javult (méghozzá brutálisan), de az utóbbi hónapok exportteljesítménye mintha nem lenne olyan izmos, mint eddig. Itt még inkább sávozásról van szó egyelőre, de az éppen 1000 feletti 2014-es mélypont már a múlté.
USDKRW
Bármi történik, a rand gyengülését semmi nem tudja megállítani. Most teljesen rendezett körülmények között masírozott a 2008-as csúcsig és minden totojázás nélkül át is lépte azt. A visszaeső nyersanyagárak és az egyre több feltörekvő országra jellemző politikai hercehurca nyilvánvalóan megviseli az országot, amelynek mára komoly strukturális problémákkal (pl. visszatérő áramkimaradásokkal) is meg kell küzdenie.
Az USDZAR elmúlt 20 éve
Nem deviza, de kicsit mégis az. Engem meglepett, hogy a hétfői görög parára az arany egy reggeli vételi löket kivételével tkp. meg sem rezdült. Mindent adtak (részvényt) vagy vettek (Bund), de az arany csak abban dagonyában fetrengett, amiben már oly régóta tanyáz.
Az arany napi bontásban
A ciprusi válságot követő esés után az árfolyam enyhe erózióba váltott át. A trend nem erős, de lefele mutat úgy, hogy görög válság van, és úgy néz ki, a fejlett világ deflációs veszélyei is csökkentek. Ha erre nem megy az arany, akkor mire?
Az arany havi bontásban
És nem jó hír az arany bulloknak az sem, hogy az aranybányák is esnek.
Market Vectors Gold Miners ETF
Forrás: Bloomberg
Apró betűs rész: a nap grafikonja nem feltétlenül jelez fontos folyamatot, egyszerűen csak a szerző számára érdekes esemény, folyamat grafikus megjelenítése. Nem előrejelzés, nem normatív értékelés, csak egy tény a sok közül.