2015. a vállalati kötvénypiacoknak nem kedvezett, főleg a nem befektetési kategóriába minősített vállalatok piacán fújtak rossz szelek. A bóvlikötvények idei hozama az időközben felhalmozott kamatokkal együtt is negatív.
A teljes BofA Merrill Lynch US High Yield Index és a BofA Merrill Lynch US High Yield Energy Index teljesítménye
A mai elemzéshez a Merrill indexeit hoztam, mert ebből rendelkezésre áll megfelelő iparági bontás is, amin látszik, hogy a spekulatív besorolású vállalati kötvények inkább az év második felében szerepeltek rosszul, de ezen belül az energiaszektorban sertepertélő vállalatok kötvényeinek értéke — nem meglepő módon — már tavaly nyár óta esik. Kérdés, hogy mennyire lehet az olajárak miatt rossz pénzügyi helyzetbe került, egyébként is veszélyesebb hitelkockázatú vállalatok számlájára írni a piac emelkedését, és mennyire jellemzi ez a rohadás a teljes spekulatív univerzumot.
Ennek vizsgálatára nézzük, hogyan alakult az indextől és a komponenseitől elvárt hozam az elmúlt két évben! A kötvények hozama attól függ, hogy az általuk ígért fix kifizetésért (kupon + lejáró tőke) most mennyi pénzt hajlandó adni a piac. Ha a kötvényektől elvárt hozam emelkedik, mondjuk azért, mert bizonytalanná válik, hogy az ígért fizetéseket az összes kibocsátó tudja teljesíteni, ahogy ígérte, akkor, ahogy a fenti ábra is mutatja, a kötvények árfolyama esik. A hulladék kategóriájú vállalati kötvényektől tavaly tavasszal még 6 százalékos hozamot várt el a piac, mostanra viszont már 8 százalék feletti hozammal kell kecsegtetni a befektetőket, hogy hajlandóak legyenek ezeket a kötvényeket tartani.
Az indexet megbontva azt látjuk, hogy a speki kategórián belül az energiaszektorban az elvárt hozam több mint duplázódott, egy átlagos vállalat 12 százalék feletti finanszírozási költséggel kell most számoljon. Nem csoda, a feleződő olajár biztos sok cég pénzügyi egyensúlyát veszélyezteti, kell tehát a zsír a falaton, hogy a befektetők hajlandóak legyenek bekapni.
A BofA Merrill Lynch US High Yield Index kötvényeitől elvárt hozamok
Ha az energiaszektoron kívüli nem befektetési kategóriás vállalatok kötvényeit nézzük, akkor a hozam körülbelül fél százalékkal lejjebb van, mint a teljes indexben, de még mindig feljebb, mint bő egy éve. Ez tehát annyit jelent, hogy a többi szektorban levő spekulatív vállalattól elvárt hozam is emelkedett, 6 százalékról 7,5-re. Eközben egyébként az állampapírhozam sokat nem változott, egy átlagos amerikai kötvény most is 2,2-2,3 százalék körül kereskedik, mint akkor tavaly, azaz a vállalati kibocsátások vesszőfutását nem az általános kamatkörnyezet, és nem is az energiaszektor problémái okozzák. A befektetők feltehetően úgy érzik, hogy az amerikai hitelciklus eléggé érett szakaszába érkezett ahhoz, hogy ideje legyen aggódni a kockázatosabb pénzügyi helyzettel rendelkező vállalatok talpon maradásáért, függetlenül attól milyen szektorban vannak.
Forrás: Bloomberg, BofA Merrill Lynch, Aegon