piacok

Vízágyú, könnygáz és korrupció. Nem részvényesnek való vidék? Befektetői pánik Törökországban

by totalreturn 2013. december 29.

Gazdasági válságok sora, majd amikor a török gazdaság végre jobban teljesít, akkor jön egy jelenleg egyre mélyülő politikai krízis (a csütörtöki kormányátalakítás után már a miniszterelnök fiának a korrupcióban való érintettségét is hallani, persze ilyenkor a legvadabb információk is megjelennek, még nagyobb volatilitást kiváltva, és sokszor az egyre extrémebb ál- vagy rémhírek jelentik a tőzsdei fordulópontot). Az egyik évben a legjobban teljesítő részvénypiac (2012), majd rögtön utána a legrosszabb. A záporozó rossz hírek sűrűjében nehéz higgadtan értékelni, hiszen elképesztő ármozgásokat láthatunk napról napra a török líra (-16% december 16. óta), a kötvények (+100 bázispont) és a részvények (-14% EUR-ban) piacán; azt hiszem, ez a pánik.

A politikához nem értvén, valamilyen fogódzót próbálok találni a török részvénypiaccal kapcsolatban, így érdemes megvizsgálni az értékeltséget, valamint tartózkodni a tőkeáttétel felvételétől ilyen bizonytalan időszakokban.

A P/E mutatók alapján, az elmúlt 8 év átlagához képest 1 szórással olcsóbb most a török részvénypiac, ennél alacsonyabb árazása csak 2008 folyamán, a subprime válság legmélyebb időszakában volt. Az isztambuli, májusi utcai zavargások és az akkori tőzsdei áresés nem igazán éreztették hatásukat a török gazdasági teljesítményben, de a mostani eseményeknek biztosan nagyobb hatása lesz, elég az állami megrendelések- korrupciós vizsgálatok miatti – lelassulására gondolnunk, ezért a forward P/E akár value-trap is lehet a csökkenő EPS várakozások miatt.

forrás: Erste Securities Istanbul

A bankszektor P/B alapú árazása azonban kimondottan olcsónak tekinthető, mert jelenleg a könyv szerinti érték 0,9-es szorosán forog 2014-es előrejelzés alapján. A jelenlegi 15% körüli ROE szintek várhatóan romlani fognak 2014-ben (a Garanti Bank vezérigazgatója szerint 10-20%-kal), de egy 10% körüli ROE mellett is, a 0,9-es árazás olcsónak tekinthető. A bankszektor az elmúlt 8 év átlagához képest 2 szórással van alacsonyabban árazva.

forrás: Erste Securities Istanbul

Néhány tőzsdei cég (Emlak, Bimas) mindenesetre már elég olcsónak találja a saját részvényeit ahhoz, hogy elkezdje a vásárlást. A Bimas, az egyik legnagyobb diszkontlánc a tőkéjének az 1,6%-át fordítja saját részvények megvételére, míg a korrupciós botrányban érintett, részben még állami Emlak ingatlanvállalat, a részvényeinek a 10%-át kívánja megvásárolni a tőzsdei forgalomban.

* Hozzájárulok, hogy az Aegon Alapkezelő a továbbiakban marketing tartalmú megkereséseket küldjön részemre és elfogadom az ehhez kapcsolódó adatvédelmi tájékoztatót.