makrofolyamatok

Volt ennél jobb, de még nem vészes

by totalreturn 2016. április 29.

Az előzetes adatok alapján az amerikai gazdaság az idei első negyedévben évesítve 0,5 százalékkal növekedett. Az „évesítve” annyit jelent, hogy ha az egész évben ez lenne a tempó, akkor az idei év vége és a tavalyi év vége között lenne fél százalékos a GDP teljes bővülése, a tényleges negyedéves növekedés tehát ennek nagyjából a negyede volt. Ez olyan kicsi, hogy szinte nem is látszik, az első három hónapban tehát összességében egy helyben állt a gazdaság. GDP-t negyedévekre számolni azért bátor dolog, módszertanilag egyéves periodicitásnak nincs túl sok értelme, de mivel van igény arra, hogy képet kapjunk a pillanatnyi dinamikáról, ilyen törtéves számok is készülnek. De ezek nem többek, mint indikációk, így ennek megfelelően kell őket kezelnünk. Általános képalkotásnak jók, komolyabb elemzésekre kevésbé alkalmasak. Ennek egyik oka, hogy az ilyen, az időszak lezárását követően szinte azonnal kiadott becslésekben igen korlátozott információk alapján becsüljük a konjunktúrát, ezért jelentős későbbi revíziók sem kizártak, a másik pedig az, hogy a szezonális igazítás sem tökéletes, így az egyedi és szezonális hatások miatt is igen zajos az adat.

Ha azonban nem a növekedést (változást), hanem a fix bázisú trendeket nézzük (tehát egy kijelölt kezdőponthoz képest hogyan haladt a GDP szintje), akkor kicsit tisztább a kép és jobban helyén tudjuk kezelni az adatot. Erről hoztam egy pár grafikont.

Az amerikai gazdaságra leselkedő veszélyekről már írtam, ezek egyelőre csak nyomokban látszanak a lenti ábrákon. A GDP szintje trendszerűen emelkedik, amiben ütemében a válság óta voltak kisebb változások, de a trend egyelőre töretlen. A gyengébb negyedéveket mindig követte egy erősebb, stabilan tartva a trendvonalat.

Az amerikai GDP változása 2000. utolsó negyedévéhez képest

Konjunkturális szempontból lényeges, hogy a háztartások ún. ciklikus fogyasztási javakra mennyit költenek. Ezek azon termékek, szolgáltatások, melyeket nem vásárolunk minden nap, csak ha van biztos állásunk és jövedelmünk, pl. a tartós fogyasztási cikkek, szemben az élelmiszerekkel vagy a háztartási vegyi árukkal, melyeket akkor is kell vennünk, ha kicsit soványabb a pénztárca a hó végén. A trenddel itt sincs semmi baj.

Lakossági fogyasztás, tartós fogyasztási cikkek

Ami viszont nem százas, az az üzleti beruházások. Itt a trend egyértelműen megtört, és ez a második egymást követő negyedév, ami a beruházások visszaesését hozta. Az elmúlt két esetben, amikor ilyen történt (2001-ben és 2008-ban) Amerika recesszióba fordult.

A privátszektor beruházásai lakásépítések nélkül

Azt, hogy a beruházási ciklus negatív fázisba ért jól mutatja a beruházások hozzájárulása a növekedéshez, azaz X százalékos növekedésből hány százalékpontot jelentett a beruházások emelkedése. Akkor van gebasz, amikor a gép- és szoftverberuházások már lehúzzák, és nem emelik a GDP-t.

A beruházások hozzájárulása a GDP-hez

Most éppen nullán vagyunk, és csökkenő a trend. Jó lenne, ha nem menne alá, mert akkor jönne az R-betűs szó.

Forrás: Bloomberg

* Hozzájárulok, hogy az VIG Befektetési Alapkezelő Magyarország a továbbiakban marketing tartalmú megkereséseket küldjön részemre és elfogadom az ehhez kapcsolódó adatvédelmi tájékoztatót.