Az idei év sok szempontból különleges volt az alacsonyabb besorolású kötvények piacán. Az egyik ilyen nem szokványos folyamat az úgynevezett kemény devizás, szuverén feltörekvő piaci kötvények (melyek többségében BBB és BB besorolású kibocsátók papírjait tartalmazzák) piacán történt, amelyek hozamfelára nagy korrelációt mutatott az amerikai 10 éves kötvény hozamának alakulásával 2013-ban. Az ezen kötvényeket tömörítő, J.P. Morgan által publikált EMBIG spread index (Emerging Markets Bond Index Global) 0,856-os korrelációt (az 1-es érték tökéletesen megegyező mozgást jelent két adatsor között) mutatott az amerikai 10 éves treasury-vel idén.
forrás: Bloomberg, Aegon Alapkezelő
Az adat azért érdekes, mert a korábbi időszakokban nem ez volt a jellemző. Finoman szólva sem. 1998-tól vizsgálva a teljes idősort a korrelációs együttható 0,4, 1998-2003 között -0,283 (a mínusz ellentétes mozgást jelent), 2003-2010 között -0,683, 2010-2012 között pedig -0,545. Persze az adatok szempontjából fontos, hogy milyen időszakot nézünk, de a grafikonra rápillantva az egyértelmű, hogy az ideihez hasonló nagyarányú együttmozgás igen ritka.
A 2013-ra vonatkozó megfejtés nem rejt nagy titkot: a feltörekvő piacok befektetői megítélését is a Fed tapering várható időzítése határozta meg.
Azonban 2014 a korrelációs együtthatók normalizálódását hozhatja. A tegnap esti bejelentés után a befektetők fókuszából kikerült egy nagy kockázati esemény és a figyelem újra az országspecifikus tényezőkre irányulhat a feltörekvő piacokon. 2008 után ezen országok komoly strukturális átalakításokba fogtak bele, amelynek eredményeképpen egyes országok mára jelentős mértékben csökkentették sérülékenységüket. A folyamatban jelentősen lemaradt Brazília, India, Indonézia, továbbra is sérülékeny arcát mutatja Dél-Afrika és Törökország, míg velük szemben élenjár a kelet-közép-európai régió, Mexikó és Dél-Korea. Várakozásunk szerint jövőre tehát ezen lesz inkább a befektetői fókusz és a reálgazdasági folyamatok eltérő alakulása kézzelfogható lesz a kötvénypiacokon.