piacok

5+1 dolog, amit a kötvényekről tudnod érdemes!

by totalreturn 2015. április 24.

Az elmúlt időszakban sok szó esett a kötvényekről a médiában, ezért elérkezettnek láttuk az időt, hogy összeszedjünk a legfontosabb tudnivalókat!

A kötvények hitelviszonyt megtestesítő értékpapírok. Tulajdonképpen kölcsönt adunk a kibocsátó cégnek, államnak a szerződésben rögzített időszakra, melyre a kibocsátó kamatot fizet, majd a lejáratkor egy összegben visszafizeti a tőkét is.

1, Fajtái:

Kibocsátó szerint három fajta kötvényt különböztethetünk meg, vállalati kötvényeket, államkötvényeket és önkormányzati kötvényeket.

Kockázatukat tekintve általánosságban elmondhatjuk, hogy a vállalati és önkormányzati kötvények kockázatosabbak, mint az államkötvények, viszont cserébe magasabb hozammal is kecsegtetnek. Itt is elmondhatjuk azt a már sokszor ismételt tételt, hogy az alacsony hozam alacsony kockázattal, míg a magas hozam magas kockázattal jár együtt. Ezt minden befektetésnél tartsuk szem előtt!

 

2, Futamidő:

Futamidő szerint is három csoportba sorolhatjuk a kötvényeket.

A rövid lejáratú kötvények futamideje 1-3 év, a középtávú kötvényeké pedig 3-10év. Az ennél hosszabb kötvényeket hosszú lejáratú kötvényeknek nevezzük. Itt is elmondhatjuk általában, hogy minél magasabb egy kötvény futamideje, annál magasabb a kockázata és persze a hozama is.

például: A Magyar államkötvényeknél is megfigyelhető. hogy az egy éves futamidejű Kincstári Takarékjegy aktuális kamata 2,75%, míg egy közepes lejáratú Prémium magyar Államkötvény 2020/I sorozatának aktuális hozama 4%. (forrás: www.allampapir.hu , 2015.04.17)

3, Kamatozás

Kamatozás szerint vizsgálva, beszélhetünk fix, változó és diszkont kötvényekről.

A fix kamatozás esetén a kamatlábat előre rögzítik csak úgy, mint a tőketörlesztés ütemét. Vátozó kamatozásúaknál csak a tőketörlesztést rögzítik előre, a kamatot viszont úgy határozzák meg, hogy az éppen aktuális piaci környezethez, kamatokhoz igazítják. Az diszkont kötvények esetében kamatot nem határoznak meg, hanem a tényleges névérték alatti (diszkont) áron juthatunk hozzá a papírokhoz és a lejáratkor a névértéket fizetik vissza. Ezek jellemzően rövid lejáratúak.

4, Árazás

A kötvények esetében a hozam és az árfolyam ellentétesen mozog, ha egy kibocsátott kötvény hozama emelkedik, akkor az árfolyama esik és fordítva. A hazai devizában denominált kötvények kereskedése hozam alapján történik.

Pl.: a magyar forintban denominált, 2023-ban lejáró állampapírt 2015.04.17-én 3,2%-on értékesítik a kereskedők. Ez a szám 5,3%-os szint környékén mozgott egy évvel ezelőtt. A kötvények hozamában bekövetkező csökkenés (tehát az árfolyamukban történő drágulás) a fejlett jegybankok laza jegybanki politikájának volt köszönhető, hiszen mesterségesen csökkentették a hozamszinteket.

5, Amennyiben kötvényt szeretnél venni, ezekre figyelj!

A befektetők számára lehetőség van értékpapírszámla nyitására egyes befektetési szolgáltatóknál, kereskedelmi bankoknál illetve a magyar államkincstárnál is, utóbbinál csak az állam által kibocsátott, állami kezességvállalással garantált értékpapírok elérhetőek. A szolgáltató kiválasztásánál érdemes figyelembe venni, hogy milyen tulajdonosi hátérrel rendelkezik az adott szolgáltató és milyen más egyéb pénzügyi szolgáltatásokat nyújt. Továbbá érdemes megvizsgálni, hogy milyen díjak és jutalékokat kell megfizetnie a befektetőnek az adott szolgáltatónál.

Ajánlatos kicsit utána nézni a szolgáltatónak az alábbi oldalakon is:

Tagja-e a befektető védelmi alapnak?

http://www.bva.hu/hu/?mod=links&cla=links&fun=access&mid=139&list_id=1

Rendelkezik-e befektetési szolgáltatási tevékenység nyújtására MNB engedéllyel?

http://www.mnb.hu/Root/Dokumentumtar/MNB/Sajtoszoba/befszolgtev_2015_04_21.pdf

+1, Bízzuk a profikra, nézzünk szét a kötvényalapok között is.

Amennyiben valaki kötvényvásárlásban gondolkozik, a kötvényalapok számos előnyt nyújtanak a direkt befektetésekhez képest. A nagy kezelt állmonynak köszönhetően egy befektetési alap hozzáférhet olyan kötvényhez is, amelyet csak nagy kezdőtőkével (30-60 millió forint) lehet megvásárolni és ennek a hozamából részesülhet az a kisbefektető, aki akár kisebb összeggel bevásárol a kötvényalapból. Devizás kötvényeknél a befektetési alap kezelője határidős ügyletekkel csökkenteni tudja a devizakockázatot, amit egy kisbefektető direkt vásárlás esetén nem, vagy nem kellő hatékonysággal tudna megtenni.

Ezeken túl nem szabad elfelejteni, hogy egy befektetési alap kezelője a nap nagy részében folyamatosan elemzi és figyelemmel kíséri a tőkepiaci eseményeket, mozgásokat és így lehetősége van aktívan kezelni az egyes kötvénypiaci befektetéseket.

A befektetési alapokat kockázatuk szerint is kategorizálják egy 1-től 7-ig terjedő skálán.

Aegon Pénzpiaci Befektetési Alap – Az Év Legígéretesebb Pénzpiaci Alapja 2015

Aegon Közép-Európai Vállalati Kötvény Alap – Év Legjobb Szabad Kötvény Alapja 2014

Aegon Nemzetközi Kötvény Befektetési Alap

Tudjon meg többet a befektetési alapokról, iratkozzon fel 8 részes, ingyenes sorozatunkra!

https://www.aegonalapkezelo.hu/adv/landing/befektetesi-alapok.php

* Hozzájárulok, hogy az VIG Befektetési Alapkezelő Magyarország a továbbiakban marketing tartalmú megkereséseket küldjön részemre és elfogadom az ehhez kapcsolódó adatvédelmi tájékoztatót.