Ezzel a merész és egyben figyelemfelkeltő kijelentéssel rukkolt elő a közelmúltban az egyik jó renoméjú amerikai elemzőház stratégiai elemzésében. Kijelentését az úgynevezett eszközallokációra – azaz a különböző befektetési osztályok közötti megoszlásra – tette, vagyis arra vonatkozóan, hogy a portfólió mekkora hányadát tegyük részvény, kötvény, árutőzsdei és egyéb befektetési instrumentumokba. A fenti kijelentés akár logikusan is hangozhat egy fejlett piaci befektető szemszögéből, értve ez alatt azt a tényt, hogy a készpénz, illetve a fejlett piaci jó adós-besorolású kötvények (értjük ez alatt az USA és Németország államkötvényeit) inflációval tisztítva negatív reálhozamot „termelnek”. Mi következik ebből? Eurózóna válság ide, lassuló világgazdaság oda, aki ennél nagyobb hozamot kíván elérni, kénytelen kisebb-nagyobb kockázatot vállalni. Megjegyzendő, hogy magyar befektetési szemszögből más a helyzet, az állampapírhozamok az emelkedő hazai infláció ellenére is reálhozamot termelnek.
A befektetők figyelme az elmúlt időszakban elsősorban az adósság-, illetve likviditási problémákra irányult, miután a perifériás hozamok ismét megugrottak. A részvénypiacok éles emelkedéssel reagáltak arra, hogy az EKB elnöke, Mario Draghi az eurózóna egyben tartásáról beszélt, konkrét lépésekre vonatkozó kijelentések ugyanakkor nem hangzottak el. Júliusban továbbra is a Nemzetközi Valutaalappal folytatott tárgyalások dominálták a hazai híreket, ezúttal bizakodással töltve el a befektetőket. A fejlett piaci tőkebeáramlás újabb hulláma érte el a feltörekvő régiót, illetve azon belül a hazai piacot, ami felértékelte a magyar eszközöket. Nehéz, de megegyezéssel záruló tárgyalásokra számítunk, ezek alapján a magyar papírok felárai még mindig vonzóak.
Portfólió konzervatív befektetőknek
35 százalék AEGON Közép Európai Vállalati Kötvény Alap
40 százalék AEGON MoneyMaxx Alap
15 százalék Magyar Telekom részvény
10 százalék Egis részvény
Portfólióinkban kiemelt szerepet kaptak az abszolút hozamú alapjaink, melyeknél a professzionális vagyonkezelő jóval kisebb kötöttséggel végzi az egyes eszközosztályok közti allokációt, gyorsan reagálva a piaci eseményekre! A vállalati kötvények, devizás állampapírokat átgondoltan és a kockázatot csökkentve a jövőben továbbra is a portfólió jelentősebb részét kell, hogy képezzék.
Portfólió kockázatvállaló befektetőknek
20 százalék AEGON Közép Európai Vállalati Kötvény Alap
20 százalék AEGON MoneyMaxx Alap
10 százalék AEGON Alfa Alap
10 százalék AEGON Orosz Részvény Alap
10 százalék Mol Magnolia átváltható kötvény
10 százalék Magyar Telekom részvény
10 százalék Egis részvény
10 százalék Gazprom részvény
Kockázatvállaló befektetőknek érdemes magasabb bétájú papírt is a portfólióba keverni. Az ilyen jellegű részvények magasabb árfolyamemelkedési potenciált kínálnak egy esetleges pozitív hír, javuló piaci hangulat kapcsán. Az orosz piac esetében elmondható, hogy mind historikusan nézve, mind az olajárhoz képest jelentős diszkonttal árazott. A MOL Magnolia átváltható kötvényében továbbra is fantáziát látunk a kedvező hozama, illetve az esetleges visszahívása miatt.