– Király Kovács Mátyás-
Év eleje óta több, mint 1500 milliárddal, 6700 milliárd forint közelébe nőtt a külföldiek kezében lévő forintos állampapír állomány. Utóbbi történelmi rekord, de a növekedés nagyságára is több, mint egy évtizede nem volt példa.
Akkor (2010-2012 között) az amerikai Franklin Templeton Investments alapkezelő szavazott bizalmat annak, hogy az IMF-fel való huzavona ellenére Magyarország kedvező irányba tart. Michael Hasenstab, az alapkezelő igazgatója annak idején azt mondta: „Szeretjük azokat a befektetéseinket, amelyek jó hosszú távú fundamentumokkal bírnak, és szeretjük azokat a befektetéseinket, amelyeket mindenki utál. Magyarország megfelel ezeknek a szempontoknak”.
Mi a helyzet most? Szembeötlő a hasonlóság. Vélhetően most is egy vagy néhány nagyobb külföldi befektető döntött úgy, hogy téteket tesz Magyarországra. A közelmúltban ugyanis nemzetközi és hazai oldalról is jó makrogazdasági hírek érkeztek: Európában az enyhe tél miatt csökkent a recesszió esélye, ez Magyarország növekedési kilátásait is javítja, és egyelőre sikerült elkerülnünk az EU-s források elvesztését is.
Mindezek ellenére a Fitch nemzetközi hitelminősítő a múlt héten stabilról negatívra rontotta a magyar adósság-besoroláshoz rendelt hitelminősítés kilátását, és hasonlóan járhat el ezen a héten az S&P hitelminősítő, ahol a meglévő negatív kilátás tükrében a magyar fokozat rontása valószínű. A külföldi befektetők erősebb jelenléte azonban arra utal, hogy közel lehet az infláció tetőzése, és a hozamszintek további csökkenése valószínű. Így a gyengébb tavalyi év után idén ismét jól teljesíthet a kötvény eszközosztály. Persze a koncentrációs kockázat (kevés külföldi befektető kezében nagy állampapír állományok vannak) miatt nagy kilengések várhatók a kötvényárfolyamokban, ha a befektetői hangulat változna.
“A blog írásában közreműködő szerzők semmiféle felelősséget nem vállalnak a blogon megjelent írásaik alapján hozott befektetési döntésekért és azok következményeiért, illetve a weboldalon található adatok esetleges hiányosságaiért vagy pontatlanságaiért. A jelen blogon megjelenő írások magánszemélyek szubjektív véleményét tükrözik, nem minősülnek befektetési elemzésnek vagy ajánlásnak.”
Linkek
https://www.akk.hu/statisztika/hozamok-indexek-forgalmi-adatok/kulfoldi-befektetok-allomanya