Utoljára több, mint 50 évvel ezelőtt fordult elő, hogy az amerikai és a feltörekvő piaci részvények közötti relatív árfolyamváltozás ilyen mértékben billent el az utóbbiak kárára. Ugyan néhány rövidebb periódust leszámítva már 2010 óta folyamatosan megvan ez az alulteljesítés, 2021 eleje óta azonban a folyamat látványosan begyorsult.
Feltörekvő piaci vs USA részvények relatív árfolyamváltozása
Forrás: BofA Global Investment Strategy, Bloomberg
Ekkor jelent meg több probléma is Kínában: az ingatlanszektor bezuhant, a nagy technológiai cégek szabályozásában komoly szigorítások történtek, a – főleg az USA-val szembeni – geopolitikai feszültségek megsokszorozódtak. A “zero covid” politika (illetve az azt követő lezárások) pedig gyakorlatilag leállította az országot. Ráadásul a meredek amerikai kamatemeléseknek köszönhetően a dollár is komoly erősödésnek indult, és ugyan némileg korrigált a 2022. végi szintek óta, de így is erős maradt, ami jellemzően komoly ellenszelet jelent a feltörekvő gazdaságok tőzsdéinek.
A piacokra ugyanakkor jellemző a hosszú távú átlaghoz való visszatérés. Bár Kínában továbbra is komoly strukturális problémákat látok, a feltörekvő országok többségének növekedési előnye újra megemelkedhet, ez pedig támogathatja a feltörekvők felülteljesítését a következő években. Rövid távon pedig – mivel már látszanak az amerikai gazdaság “lehűlésének” jelei, és így a Fed-től sem vár már a piac több kamatemelést – a dollár is gyengülő pályára állhat, segítve a feltörekvő piacok teljesítményét.
„A blog írásában közreműködő szerzők semmiféle felelősséget nem vállalnak a blogon megjelent írásaik alapján hozott befektetési döntésekért és azok következményeiért, illetve a weboldalon található adatok esetleges hiányosságaiért vagy pontatlanságaiért. A jelen blogon megjelenő írások magánszemélyek szubjektív véleményét tükrözik, nem minősülnek befektetési elemzésnek vagy ajánlásnak.”