India piacok részvény tőzsde

Rövid távon is jó hozammal kecsegtet az indiai tőzsde

by Total Return 2023. december 25.

Dercze Zoltán, VIG Alapkezelő

Több cikkben (https://www.totalreturn.hu/india-lehet-a-vilaggazdasag-uj-motorja/ ; https://www.totalreturn.hu/india-az-uj-kina/ ) is foglalkoztunk már azzal, hogy India lehet a globális növekedés új motorja a következő évtizedekben. A kedvező demográfiai folyamatok, Kína romló geopolitikai megítélése – aminek következtében a termelési láncokat sok cég barátibb országok irányába diverzifikálja – mind a világ – most már – legnépesebb ország malmára hajthatja a vizet. Mindez közép-hosszú távon jelentős pozitív hatást borítékol a helyi tőkepiacon.

Rövidebb távra tekintve viszont, historikus adatok alapján, szintén jó lehetőséggel kecsegtetnek a következő hónapok az indai részvények számára. Ennek fő oka a jövő májusi éltalános választás (2029-ig választanak kormányt és parlamentet). Ha ugyanis visszatekintünk az elmúlt 8 voksolásra, akkor az azokat megelőző 6 hónapban átlagosan 13%-ot emelkedett az 50 legnagyobb tőzsdén jegyzett vállalat átlagos árfolyam változását lekövető Nifty 50 index és mindössze két olyan eset volt, amely negatív hozamot mutatott.

Forrás: J.P. Morgan, Bloomberg

Választások előtt  a kormányzatok gyakran meg szokták emelni a költségvetési kiadásokat, új támogatások útján próbálják javítani a hangulatot, ami a lakosság költéseit is felpörgetheti – ez pedig végső soron pozitívan hathat a tőzsdére is. Önmagában azonban ez kevés lenne a jó hozamokhoz, de a gazdasági növekedés egyébként is erős lábakon áll: a jelenlegi várakozások szerint 2024-ben Indiában lehet a második legnagyobb a GDP növekedés az egész világon, míg a vállalatok nyeresége a következő két évben kétszámjegyű növekedést érhet el.

A NIFTY 50 index értéke (forrás: Google Finance)

Kockázatok persze itt is vannak. A globális recesszió elmélyülése, vagy a vártnál magasabb helyi infláció (és emiatt szigorúbb jegybank) mind elronthatják a hangulatot. De akár egy leforduló amerikai részvénypiac is magával húzhatja a mumbai börzét, az elmúlt években legalábbis erősen együtt mozgott a két tőzsde.

 

A blog írásában közreműködő szerzők semmiféle felelősséget nem vállalnak a blogon megjelent írásaik alapján hozott befektetési döntésekért és azok következményeiért, illetve a weboldalon található adatok esetleges hiányosságaiért vagy pontatlanságaiért. A jelen blogon megjelenő írások magánszemélyek szubjektív véleményét tükrözik, nem minősülnek befektetési elemzésnek vagy ajánlásnak.” 

* Hozzájárulok, hogy az Aegon Alapkezelő a továbbiakban marketing tartalmú megkereséseket küldjön részemre és elfogadom az ehhez kapcsolódó adatvédelmi tájékoztatót.