Privátbankár Klasszis 2024 díjak | VIG Alapkezelő blog
Richter Péter, részvény portfólió menedzser kollégánkkal készített interjút a Privátbankár.hu internetes újság részéről Litván Dániel, amit most két részletben közlünk blogunkon is. Első részben a Megatrend alapcsaládról és a mögötte lévő befektetési filozófiáról volt szó, míg a második részben a VIG Alapkezelő által idén elnyert Privátbankár.hu – Alapkezelő Klasszis 2024 díjakról beszélgettek.
A teljes cikket ezen a linken lehet elérni: https://privatbankar.hu/cikkek/befalapok/mi-az-a-megatrend-es-miert-hagy-ki-egy-jo-lehetoseget-az-aki-nem-tudja.html
L.D.: A Megatrend alapokon kívül is jól teljesítenek a VIG alapjai, tavasszal a Privátbankár Klasszis 2024 díjátadóján két kategóriában is bekerültek a legjobbak közé.
R.P: Nagyon örültünk a díjaknak, főleg azért, mert a Feltörekvő Piaci ESG Részvény Alapunk esetében a Legjobb Feltörekvő Piaci Részvény Alap kategóriában elnyert díj is megerősített bennünket abban, hogy jól sikerült az alap átalakítása, stratégiai módosítása. A Feltörekvő Piaci ESG Részvény Alap nemcsak Magyarországon, de az egész régióban egy nagyon unikális termék, mert a VIG Group befektetési politikája kimondta, hogy nem fektethetünk már kínai vállalatokba. Azon kívül, hogy Kínában strukturálisan is sok problémát látunk, a kizárás elsődlegesen a politikai kockázatok emelkedése miatt történt, ezen belül is a Tajvannal szembeni potenciális támadás kockázata miatt, amely bekövetkezésére ugyan kis esélyt látunk, de ha mégis bekövetkezne, hasonlóan az orosz helyzethez, szankciók kiszabását okozná a kínai eszközökre, és ezt a kockázatok a VIG Group nem akarja futni.
Mi ezt a helyzetet egy lehetőségként kezeltük, és ezt az alap szempontjából úgy oldottuk meg, hogy miután Kína nagyjából 30 százalékkal szerepel a feltörekvő piaci indexben, mi ezt kiszedtük, és olyan fejlett piaci vállalatokkal helyettesítettük, amelyeknek az árbevétele mégis nagy részt a feltörekvő piacokról származik. Tehát gyakorlatilag egyfajta hibrid megoldást alkalmaztunk: az alapunk 70 százaléka még mindig feltörekvő piaci (Kína nélkül) részvényekben van befektetve, 30 százaléka pedig olyan fejlett piaci vállalatokba, amelyeknek az árbevételének a jelentős része a feltörekvő piacokról származik.
És hát az, hogy tavaly kihagytuk a Kínát a befektetési stratégiából, ez egy nagyon jó döntésnek bizonyult, mert láttuk, hogy Kína hogyan teljesített tavaly, míg a másik oldalon a fejlett piaci könyv is nagyon jó teljesítményt ért el.
A másik díjazott alapunk, a VIG Panoráma Abszolút Hozamú Befektetési Alap pedig egy abszolút hozamú alap, de mégis van egy stratégiája. Mégpedig az, hogy itt az infláció növekedéséből kívánunk profitálni olyan időszakban, amikor az infláció növekszik. Ezt az alapot is átalakítottuk 2020-ban, és ezzel az új ráncfelvarrt stratégiával mentünk tovább, ami nagyon jól teljesített az elmúlt három-négy évben is, amikor ugye láthattuk, hogy az infláció hogy felfutott, és pont azok az eszközök teljesítettek különösen jól, amelyekre az infláció jó hatással van, például a commodity eszközosztály.
De azért is örülünk nagyon ennek a díjnak, mert a tavalyi év már az infláció lecsengéséről szólt, és még ebben az időszakban is sikerült jó teljesítményt elérni egy inflációs stratégiával. Amikor éreztük, hogy az infláció fordul, akkor vissza tudtuk vágni ezeknek a proinflációs stratégiáknak a súlyát, és így is tudtunk még csökkenő inflációs környezetben is egy jó hozamot generálni.
L.D.: A Privátbankár az Év ESG Alapkezelője 2024 gáláján is rangos díjat kapott a VIG Alapkezelő: a Legjobb Abszolút Hozamú és Származtatott ESG Alap kategóriájában első helyen végzett a VIG Maraton ESG Abszolút hozamú alapjuk. Minek köszönhető ez a siker?
R.P: Ennek a díjnak örültünk az egyik legjobban, hiszen az elmúlt két évben sikerült elnyernünk az Év hazai ESG Alapkezelője díjat is, így ez az újabb díj megerősített bennünket abban, hogy fenntarthatósági tematikákban vezető szerepet tudunk betölteni a piacon.
A VIG Maraton ESG Abszolút Hozamú Befektetési Alap stratégiáját is kissé átalakítottuk 2023 év elején, a fundamentális elemzés mellett fenntarthatósági szempontokat is figyelembe véve hozzuk meg a befektetési döntéseinket, illetve elmozdultunk a feltörekvő piacok felől a fejlett piacok irányába. Az VIG Maraton ESG Abszolút Hozamú Befektetési Alap új befektetési stratégiája a fenntartható értékteremtésre épül, célunk egy olyan aktívan kezelt, jól diverzifikált portfolió kialakítása, amely mind a fenntarthatósági kritériumokat, mind pedig a benne lévő eszközök fundamentumait figyelembe veszi. Aktív részvény- és kötvénykiválasztás segítségével próbáljuk elérni az Alap pénzügyi és fenntarthatósági céljait, például a részvénykiválasztás alapja a fenntartható növekedés, olyan vállalatok részvényeit választjuk ki, melyek mind pénzügyileg, mind az ESG kockázatok tekintetében kiemelkedő teljesítményre képesek, ezzel tartósan részvényesi értéket teremtve.
A teljes cikket ezen a linken lehet elérni: https://privatbankar.hu/cikkek/befalapok/mi-az-a-megatrend-es-miert-hagy-ki-egy-jo-lehetoseget-az-aki-nem-tudja.html
„A blog írásában közreműködő szerzők semmiféle felelősséget nem vállalnak a blogon megjelent írásaik alapján hozott befektetési döntésekért és azok következményeiért, illetve a weboldalon található adatok esetleges hiányosságaiért vagy pontatlanságaiért. A jelen blogon megjelenő írások magánszemélyek szubjektív véleményét tükrözik, nem minősülnek befektetési elemzésnek vagy ajánlásnak.”