Megatrendek mesterséges intelligencia

Óriási nyereség: 30 százalék feletti hozam a megatrendeknél

by Total Return 2024. december 10.

Richter Péter, VIG Alapkezelő

Lassan vége a 2024-es évnek, így nézzük meg hogyan teljesítettek idén a normális gazdasági ciklusokon túlnyúló, globális, az egész világot érintő, megkerülhetetlen folyamatokban élenjáró vállalatok.

Második éve már, hogy az amerikai gazdaság jobban teljesít, mint azt a konszenzus várta. Az erős munkaerőpiac és a szolgáltatási szektor bővülése támogatta a fogyasztást: miközben a munkanélküliség 3,4%-ról 4,1%-ra emelkedett, az elbocsátások mértéke visszafogott volt. A vállalatok továbbra is folytatták a munkaerő-felvételt, a fogyasztók pedig változatlanul költöttek szolgáltatásokra. Az infláció tovább mérséklődött, így az amerikai jegybank szerepét betöltő FED elkezdhette a kamatvágási ciklust. Fontos driver volt a vállalati beruházás is: a legnagyobb (200 milliárd dollárt meghaladó) piaci kapitalizációjú, ún. “megacap” technológiai cégek rengeteget fektettek  adatközpontokba, mesterséges intelligenciába és a kapcsolódó technológiákba – mind árbevételi, mind eredmény fronton jelentős lökést adva ezzel az MI-ökoszisztéma vállalatainak. A profitok világszerte nőttek, az árazási szorzók azonban sok esetben a profit dinamikát is meghaladták. Így néhány vállalatnál már erősen kifeszített árazási szorzókat láthatunk. A hatékonyság javítását célzó beruházások továbbra is megmutatkoztak az árrésekben: az S&P 500 vállalatai 2021 szeptembere óta 12% feletti negyedéves profitmarzsot értek el.

A strukturális növekedést ígérő, megatrend típusú befektetések közül is sok vállalat jelentett kétszámjegyű topline növekedést és egészséges profit marzsot. Nézzük tehát, hogy a fundamentumok hogyan csapódtak le a hozamokban. A mesterséges intelligenciával foglalkozó vállalatok közel 10%-kal növelték az árbevételüket, és 11%-os árrést, míg a digitális infrastruktúrával foglalkozó cégek, például az adatközpontok 14%-os bevétel gyarapodást értek el átlagosan ugyanekkora árrés mellett. Az automatizálás és a digitalizáció forradalmához kapcsolódó kiberbiztonság több mint 15%-os forgalom növekedésről számoltak be, az infrastruktúra továbbra is egészséges, 9%-os árrést tudott realizálni, míg a védelmi technológia 15%-os árbevétel-növekedés mellett ért el erős hozamot. Az olyan fogyasztói tematikák, mint az e-kereskedelem, az ezredfordulón született fogyasztók, a videojátékok és az e-sport pedig annak ellenére teljesített jól, hogy a fogyasztás általában véve lassult. A megújuló és a “tiszta” energia (CleanTech) iparág viszont mind teljesítményben, mint profit növekedésben alulmaradt.

Látható, hogy a tematikus befektetések idei hozama +50% és -35% között mozogtak, a tematikák széleskörűen szóródnak a technológiai forradalmak lefutását leíró Gartner-hype ciklus görbe három szakaszán attól függően, hogy a piacoknak éppen mi az értékítélete az adott megatrendről. A fenti ábra is azt támasztja alá, amit befektetőinknek sokszor hangsúlyozunk: a különféle megatrendek között is fontos a diverzifikáció. Nem elég egyetlen megatrendet/részvényt megvenni, hanem megnézve a belső struktúrájukat kell gondos odafigyeléssel kiválasztani például az egyedi részvények közül azokat, amelyek tényleg vezető szerepet töltenek be az adott iparágon belül. Mint ahogy tesszük mi is a VIG Megatrend alapunkban: egyrészt számos megatrendet tartunk egyszerre és aktívan rotálunk ezen trendek között annak  erősségétől függően, másrészt egy adott iparágon belül  kiválasztjuk azokat a vállalatokat, amelyek a legprosperálóbbak lehetnek.

Ez a stratégia jól működött idén, így szépen emelkedett az Alap befektetési jegyeinek árfolyama mind abszolút értelemben, mind a versenytársakhoz képest. 2024-ben a VIG MegaTrend B sorozata november végéig 34,29%-kal tudta növelni a nettó értékét forintban, amivel az év eleje óta az első helyet szerezte meg a megatrend típusú stratégiát követő versenytársak között.

 

A blog írásában közreműködő szerzők semmiféle felelősséget nem vállalnak a blogon megjelent írásaik alapján hozott befektetési döntésekért és azok következményeiért, illetve a weboldalon található adatok esetleges hiányosságaiért vagy pontatlanságaiért. A jelen blogon megjelenő írások magánszemélyek szubjektív véleményét tükrözik, nem minősülnek befektetési elemzésnek vagy ajánlásnak.” 

* Hozzájárulok, hogy az VIG Befektetési Alapkezelő Magyarország a továbbiakban marketing tartalmú megkereséseket küldjön részemre és elfogadom az ehhez kapcsolódó adatvédelmi tájékoztatót.