piaci érdekesség

High-Frequency Trading

by totalreturn 2012. október 11.

Valami rejtélyes szoftver volt felelős az Egyesült Államokban a múlt heti teljes beadott megbízások 4%-ért, állítja a Nanex, az egyik legnagyobb tőzsdei aktivitást figyelő vállalat:

http://index.hu/tech/2012/10/10/rejtelyes_szoftver_benitja_a_tozsdet/

Bár a megbízásokat egyből visszavonták, így valós kötéseket nem generált, mégis elgondolkodtató, hogy a szoftverek által generált, úgynevezett “high frequency trading” milyen jelentős kockázatokat hordoz a tőzsdei kereskedésben. Az ilyen típusú kereskedés a tengerentúlon a forgalom több mint kétharmadáért, míg Nyugat-Európában közel feléért felelős. Ennek veszélyére talán a Dow Jones index  2010 májusi “flash crash” néven elhíresült hatalmas, közel 1000 pontos napon belüli esése hívta fel a figyelmet. Azóta, bár bevezettek néhány, az eddigieknél szofisztikáltabb kereskedési limitet, mégis úgy tűnik, hogy az ilyen típusú kockázatok időről időre megjelennek a részvénypiac kereskedésben. A Citigroup például közel 20 millió dollárt bukott a Facebook IPO-n egy hasonló elven működő szoftverrel, míg a Knight Capital hibásan működő szoftvere percenként 10 millió dollár veszteséget okozott közel háromnegyed órán keresztül (a brókercég papírjai két nap alatt 72%-ot estek). A fő kockázatot persze nem a szoftverek nem megfelelő működése jelenti, hanem az, hogy túlzott jelenlétük könnyen felerősíthetik az erősebb elmozdulásokat, extrém volatilitást okozva a piacon.

 

+ Ha valaki hasonló szoftver használatán gondolkodik, annak jó hír, hogy a lengyel tőzsde jelenleg egy új kereskedési rendszer bevezetésén fáradozik, ami alkalmas lesz a magas frekvenciájú kereskedés által generált megbízások kezelésére…

* Hozzájárulok, hogy az Aegon Alapkezelő a továbbiakban marketing tartalmú megkereséseket küldjön részemre és elfogadom az ehhez kapcsolódó adatvédelmi tájékoztatót.