piacok

Éves csúcson az OTP

by totalreturn 2012. október 11.

Komoly ellenállási szinteket átszakítva bő egy éves csúcson forognak az OTP részvényei.

Az év eleji komoly rallit követően egy tágabb és egy szűkebb csatornát figyelhettek meg a technikai elemzés hívei: az április-augusztusi időszakban 3300-3800 forintos sávban mozgott a részvény árfolyama, amit szeptemberben áttört 4180 forintig kiszélesítvén a csatornát. Ebből szeptemberben nem sikerült továbblendülni, viszont a korábbi 3800 forintos ellenállást visszatesztelve kedvező technikai kép rajzolódott elénk. Innen 13%-os emelkedést követően ma áttörte az idei csúcsot a papír, így technikailag további jelentős tér nyílthat meg az emelkedés előtt.

 

Mi állhat mindezek mögött?

Bár az OTP egyre jelentősebb mértékben diverzifikálja a tevékenységét földrajzilag is, profitja jelentős része immár külföldről származik, a piaci értékében az elmúlt években mégis nagyon komoly súllyal köszönt vissza a hazai makrohelyzet. Ebből kifolyólag erős együttmozgást figyelhettünk meg az OTP árfolyama és a hazai országkockázati felár alakulása között. A válság éveiben különösen erős maradt a kapcsolat, amely némileg lazult az idei évben: míg 2012 eleje óta a hazai nagybank relatíve jobban teljesített, mint ahogy azt a korábbi korreláció alapján a CDS felár előrevetítette volna, július óta viszont alulteljesítővé vált.

 

Az elmúlt hónapokban igen kedvezően alakult a nemzetközi befektetői hangulat: bár a növekedési prognózisok kedvezőtlenek, a nagy jegybankok mindent megtettek a piaci likviditás és kockázati étvágy fokozása érdekében. Ez a hazai piacon is kedvező hírekkel párosult: bár lényeges előrelépés nem következett be az EU/IMF  ügyben, továbbra is napirenden vannak a tárgyalások, ami láthatóan megnyugtatja a befektetőket. Az újabb kiigazítás, a hiány alacsonyan tartása melletti szigorú fiskális elkötelezettség, illetve a relatív magas finanszírozási tartalékok kiegészülve a stabil forintfinanszírozással támaszt adnak a hazai piacnak.

Mindehhez társul a megkezdett kamatcsökkentési ciklus, melynek egyik olvasata a pénzügyi stabilitási kockázatok mérséklődése, amely lehetővé tette az eddig végrehajtott 50 bázispontos lazítást. A forint erős maradt a kamatvágások ellenére is, amely további magabiztosságot sugároz.

A kamatvágási ciklus a kockázatosabb eszközök, így az OTP felé irányítja a befektetők pénzét. Emellett a magyar nagybank nyereségessége jó, a hazai piacvezető szerepe megkérdőjelezhetetlen. Az árfolyamrögzítés kedvező hatásai révén a nem teljesítő hitelek arányának emelkedését lényegesen korlátozhatja. A befektetők bíznak továbbá abban, hogy a magyar kormány tartja a vállalásait, a bankadó 2013-as lefelezését nem fogják más kedvezőtlen intézkedések beárnyékolni.

Annak ellenére, hogy az év eleje óta az OTP megvásárlása – a kifizetett osztalékot részvényekbe újrabefektetve – csaknem 38%-ot hozott a befektetőknek (amivel felülteljesítette a régiós bankokat), továbbra sem nevezhető drágának a bankpapír. A legfőbb versenytársak átlagához képest a relatív mutatók alapján még mindig mintegy 40%-os diszkont van beárazva a hazai bankpapírban.

 

Összességében elmondható, hogy a nemzetközi és a hazai befektetői hangulat, valamint a hazai piaci környezet kedvező. A bank fundamentumai erősek, a technikai kép ígéretes (bár egyes indikátorok már túlvettnek jelzik a részvényt, ami óvatosságra ad okot). Amennyiben nem érinti valamilyen külső sokk kedvezőtlenül a bank működését, illetve a szentiment sem változik, akkor további tér nyílhat meg az emelkedés előtt.

UPDATE: a szabályozó közbeszólt

Előrejelzésünk helyesnek bizonyult: klasszikus kitörés szemtanúi lehettünk. A 4180-as technikai szint áttörését követően csaknem 6%-ot emelkedett a papír. Ekkor azonban közbeszólt az állam: az újonnan bejelentett Matolcsy-csomag a következő évre továbbra is fenntartotta a bankadót (az eredeti megállapodás szerint megfeleződött volna) és a pénzügyi tranzakciós adót is megemelte. Ez azon túl, hogy komoly egyszeri (jövő évi) kiadást jelent a cég számára, újra felveti a kiszámíthatatlanság kérdését. A kiszivárgó hírek alapján Magyarország továbbra sem kerül ki a túlzottdeficit-eljárás alól, amihez további intézkedéseket vár az EU. Ennek forrásaként a bankadó további emelését helyezte kilátásba a kormány. Minderre az OTP árfolyama bő 10%-os eséssel reagált. A jövőt illetően nem is az egyszeri, jelentős kiadás okoz aggodalmat, hanem a bizonytalan környezet, a korábbi megállapodások megváltoztatásának lehetősége tántoríthatja el a befektetőket a papírtól.

* Hozzájárulok, hogy az VIG Befektetési Alapkezelő Magyarország a továbbiakban marketing tartalmú megkereséseket küldjön részemre és elfogadom az ehhez kapcsolódó adatvédelmi tájékoztatót.