Tavaly novemberben írtam utoljára az amerikai részvénypiac értékeltségéről. Akkor az volt a konklúzió, hogy ha az eredményvárakozások tovább romlanak, nem marad sok tér a további emelkedésre árazási oldalról. Azóta az S&P500 index 3%-al van feljebb, míg a várható eredménynövekedés gyorsuló ütemben romlani kezdett. Ennek eredője azt eredményezte, hogy az amerikai piac értékeltsége 2004 óta nem látott csúcsra ugrott.
Ábra: S&P500 index értkeltsége +2 szórásnyira az elmúlt 10 év átlaga felett
Már többször írtunk arról, hogy mivel az amerikai részvénypiac újraárazódása már 2014 év elejére nagyjából lezajlott, a további piaci emelkedés fő forrásává az eredménynövekedés vált. Az S&P500 a tavalyi évben 11%-ot emelkedett, ami valamivel több, mint a 8% közeli eredménynövekedés. Ez azt jelenti, hogy a piac év végére némileg túlárazottá vált, azonban az akkori, jövő évre vonatkozó eredményvárakozások mellett ez nem volt kiugró. Az idei év első két hónapjában azonban a piac árazása jelentős mértékben tovább tágult. Egyrészt a piac tovább emelkedett 2,5%-al, másrészt, azonban míg a konszenzus 8%-os eredménybővülést várt 2015-re az év elején, addig február végére már csak 2,8%-ot. Ilyen alacsony eredménybővülés nem recessziós időszakban még nemigen volt Amerikában. Ha azonban megnézzük a visszavágások okait, már kevésbé drámai a helyzet.
A tavalyi negyedik negyedéves jelentési szezon alapjába véve nem lett rossz. A vállalatok 76%-a a vártnál jobbat jelentett eredmény szinten, ami magasabb, mint az elmúlt öt év átlaga. Az éves növekedés ugyanakkor lassult, ám még így is közel 5% lett év/év alapon. A romló kilátások inkább az idei várakozásokban tükröződnek: míg tavaly októberében 12%-ot, addig jelenleg kevesebb, mint 3%-os növekedést várnak az elemzők az idei évre. Vagyis alig 5 hónap alatt több mint 9 százalékponttal került lejjebb a konszenzus, ami jóval élesebb leminősítési trendet jelent, mint amit az eddigi években láttunk.
A leminősítések fele egyetlen szektorhoz, mégpedig az energiaszektorhoz fűződik. A szektor idei évi eredményvárakozást tavaly november óta 55%-al vitték lejjebb az elemzők, ami nem meglepő az elmúlt fél év olajár esése után . Az energiaszektor súlya kb. 8%, így ez a szektor egymaga 4,5%-os eredményromlásért felelős. És mivel a szektor papírjai messze nem estek ekkorát, a P/E ráta hirtelen kitágulásáért is nagyban ez a szektor felel.
S&P500 Energia szektor alindex 2015E EPS előrejelzés
A leminősítések másik fele már jobban szétterül az index szektorai között. Nagyobbrészt a dollár jelentős erősödése, kisebb részt a növekedési dinamika lassulása állt a háttérben. A dollár index tavaly november óta közel 10%-ot emelkedett, miközben az S&P500 vállalati eredményeinek több mint 1/3 külföldről származik. Ez már önmagában több mint 3,5%-os eredményromlást jelent. Más részről azonban az amerikai makroadatok is indokoltak némi eredményromlást, ez azonban a legkisebb tétel.
Az idei évre tehát jelenleg úgy néz ki, hogy az elmúlt éveknél jóval alacsonyabb növekedést várhatunk az S&P500 vállalataitól. Ha kivesszük az energiaszektort persze sokkal jobb a helyzet, azonban az anélkül számított 7-8%-os növekedés még mindig jóval alacsonyabb, mint amit az előző évek elején vártak az elemzők az adott évre (és amik végül rendre alacsonyabbak lettek). Ugyanez igaz árazási oldalról: az energiaszektor nélkül némileg jobb szinten van a piac árazása, ám még anélkül is drágább, mint amit 2004-2007 közötti bikapiacnál láttunk.
Ez persze önmagában nem sokat jelent. Az egyetlen, ami elmondható, hogy azok a tényezők, amik az elmúlt években a piac fő hajtóerői voltak (2009-2011 között a visszaárazódás, 2012-2014 között az eredménynövekedés) már nem igazán indokolnak további emelkedést. Másrészről azonban elképzelhető, hogy a részvénypiaci buborék csak most kezd felfújódni. A kötvényhozamok tartósan alacsony szintje, valamint a főként ennek következtében kialakult, rekord nagyságú részvény visszavásárlások ugyanis alapjaiban változtatják meg a részvénypiacok relatív értékeltségét.