piacok

Jenháromszög

by totalreturn 2015. szeptember 4.

A jen egy bazinagy háromszögben van, aminek lassan záródik a két oldala. Vajon merre tovább?

Utólag a világ legegyszerűbb és legnagyszerűbb befektetésének bizonyult volna a jen eladása dollárral (vagy az ausztrál dollár és a kiwi kivételével szinte bármilyen más értelmes devizával) szemben 2012. végén. Utólag persze mindig okos az ember, teljes vagyonával gondolom köztünk kevés ember shortolta be. (Bár biztos volt ilyen.) Most viszont érdekes ponthoz érkezett, a majdnem három éves trend támasza ér össze ezzel a 124 feletti ellenállással.

A dollárjen havi bontásban

Aki ért a technikai elemzéshez, bekommentelheti a facebookon, hogy szerinte innen hova megy, mert az egyik vonal valamikor az idén el fog esni. A rövid távú momentuma lefelé (erősebb jen irányába) mutat, de ez ugye bármikor változhat. Az általánosan elfogadott bölcsesség szerint jen erősödése jellemzően olyankor szokott történni, amikor a piacok kockázatkerülő üzemmódban vannak, és tekintve, hogy az elmúlt három év jengyengülése is alapvetően pozitív hangulatban történt, valószínűnek tűnik tehát, hogy egy esetleges visszafordulás ismét egy általánosan rázósabb időszakot jelezne.

Persze lehet, hogy a momentum megfordul, és megyünk tovább felfelé. Pályám első éveiben volt 144 is a dollárjen, szóval simán el tudok képzelni bármilyen árfolyamot. Viszont ha a reáleffektív árfolyamot nézzük, akkor Bretton Woods felbomlása óta külkereskedelmi versenytársaihoz képest a japán fizetőeszköz még inflációval (illetve ez esetben deflációval) igazítva sem volt olyan gyenge, mint most. Ez nem jelenti azt, hogy ne lehetne még gyengébb, csak nem árt erre sem figyelni.

A jen reáleffetkív árfolyama 1970. óta

 Forrás: Bloomberg, Aegon

 

* Hozzájárulok, hogy az VIG Befektetési Alapkezelő Magyarország a továbbiakban marketing tartalmú megkereséseket küldjön részemre és elfogadom az ehhez kapcsolódó adatvédelmi tájékoztatót.