piacok

A piacokon is bekavar az El Niño

by totalreturn 2015. október 27.

Példátlan erővel készülődik az idei El Niño

Az előrejelzések szerint évtizedek óta nem látott erővel jelentkezik idén az El Niño nevű rendkívül komplex időjárási jelenség. Ennek lényege tömören az, hogy karácsony tájékán felmelegszik a Csendes-óceán keleti része az Egyenlítőnél, és a melegedés nagyságától függően világszerte időjárási szélsőségeket okoz az azt kísérő szelek és tengeráramlatok közvetítésével. A rendkívüli aszályokkal, özönvizekkel, és egyéb időjárási anomáliákkal kísért jelenség akár több mint egy éven át tarthat.

 A Bloomberg televízióban nyilatkozó szakértő nem zárta ki, hogy az idei El Niño erőssége megközelíti a 3-as szintet, míg az eddig mért legnagyobb, 1997-98-as csapás ereje alig haladta meg a 2-est. A meteorológusok szerint a világszerte tapasztalható rendkívüli szárazság máris egyértelmű előjele az idei és a jövő évre várható káosznak. Annak erejét azonban csak a tetőzéskor, azaz valamikor január – februárban lehet véglegesen megmondani. Több dél-amerikai államban már most hatalmas aszály van, miközben a Föld túlsó felén, Szumátra, Borneó térségében óriási erdőtüzek pusztítanak.

Drágulhat a cukor, a kávé, a kakaó, a tea és a narancs

A cukor és a kakaó piaca már most túlfűtött, hiszen a piacukon hónapok óta kínálati gyengülés tapasztalható, az előrejelzések szerint pedig éppen a legnagyobb exportőrök földjeit fenyegeti a legsúlyosabb aszály. A kávé és a cukor esetében Brazília és Kolumbia lehet komolyan érintett.

/Forrás: Bloomberg/

A legnagyobb kakaótermő országok Nyugat-Afrikában vannak, és ezen a télen várhatóan éppen itt, Ghána és Elefántcsontpart területén lehet komolyabb terméskiesés a szélsőséges időjárás miatt. A kakaótermés visszaesése olyan nagy cégeket kényszeríthet áremelésre, illetve a pénzügyi stratégia átszervezésére, mint a Hershey, és a Mars.

/Forrás: Bloomberg/

Míg az El Niño várhatóan Ausztráliában is jelentős aszályokat okozhat idén és jövőre, addig az Egyesült Államok délnyugati államaiban, Floridában és Kaliforniában éppen a jelentős esőzések okozhatnak terméskiesést és egyéb problémákat. Az egyébként rendszeresen súlyos aszállyal küszködő térségekben végre feltölthetik a gigantikus víztározókat (Észak-Kalifornia), ugyanakkor a világ legnagyobb összefüggő narancstermő vidékére, Floridára hulló nagymennyiségű csapadék és az ezzel járó magas páratartalom korai gombásodással fenyegeti a termést. (Bár sokan nem tudják, a kipréselt, kockaformába tömörített narancslével ugyanúgy lehet kereskedni az árutőzsdéken, mint a kakaóval, cukorral és a többi úgynevezett „soft commodityvel”)

Ha összességében nézzük a várható hatást, akkor gyakorlatilag a kontinentális reggeli összes összetevője drágul, így a tea is, hiszen a főbb termőterületeket is érinti az El Niño. A gazdasági portál által idézett elemző ugyanakkor emlékeztet, hogy az idei szárazság miatt a kenyai teaszüret 10 százalékkal kisebb hozamot hozhat, mint a tavalyi, ugyanakkor a várható nagy esőzések miatt jövőre több termés várható.

Bár az árupiacokon nem lehet kereskedni a halakkal és a vándormadarakkal, kétségtelen, hogy azok tömegesen kerülnek veszélybe – írja a Bloomberg. Az óceán vízének felmelegedése miatt ugyanis a hőmérsékletre érzékeny halak hatalmas rajokban vándorolhatnak el a mélyebb és hidegebb részek felé. Viszont a velük táplálkozó, nagy tengeri utakat bejáró vándormadarak így híján maradhatnak a megszokott élelemnek a megszokott vonulási területeken, így akár tömeges pusztulásuk is várható.

Van jó oldala is az erős El Niñonak

Az idei erős El Niñora hónapok óta egyre komolyabb jelek figyelmeztetnek világszerte, csupán az erőssége és a végső hatások körül van bizonytalanság. A hosszú ideig tartó készülődés ugyanakkor időt adhat arra, hogy az érintett termőterületeken kevésbé érzékeny, vagy éppen az aktuális csapadékmennyiséghez igazodó növénykultúrákat ültessenek. A nagymennyiségű eső víztározókba fogása főleg az egyébként aszályos területeken szintén megtérülhet. A Bloomberg összeállítása szerint az egyik fő hatás az lehet, hogy az északi féltekén, így a legtöbb fűtőolajat fogyasztó Egyesült Államokban is a szokottnál enyhébb lehet a tél, ezért csökkenhetnek az energiaköltségek.

* Hozzájárulok, hogy az VIG Befektetési Alapkezelő Magyarország a továbbiakban marketing tartalmú megkereséseket küldjön részemre és elfogadom az ehhez kapcsolódó adatvédelmi tájékoztatót.