Az idei részvénypiac emelkedés jó része az alacsony kamatszintnek volt köszönhető, pontosabban annak a véleménynek, hogy bár növekedés vagyogat, de az annyira erőtlen, hogy a Fed feltehetően nem fog kamatot emelni, a többi jegybank pedig egyre agresszívebb eszközöket vet be a növekedés érdekében. Nos, ennek vert oda csütörtökön az ECB, amikor nem tekerte tovább a sebességet, csak maradt vollgázra állított tempomattal.
A piacok túlfeszítettségét jelzi, hogy pusztán az a tény, hogy nincs még több és még több, elég ahhoz, hogy irányváltás történjen. Persze még nem vagyunk ott, de a kamatok esetében egy korrekció benne van a pakliban.
10 éves amerikai kötvényhozam napi bontásban
A nyári 1,40 alatti szintet nem tudta tartani, sőt, most 1,60 fölé is kitört. A 200 napos még csökkenő, tehát eddig ez csak egy korrekció.
10 éves német kötvényhozam napi bontásban
Ez annyiban érdekesebb, hogy a hozam ismét pozitív tartományban van. Ez felveti annak lehetőségét, hogy negatív hozamszint csak átmeneti jelenség volt, nem csoda, hogy most mindenkinek megremeg a keze. Megmondom őszintén, én nem vagyok biztos abban, hogy a mínuszos kamatnak búcsút inthetünk, de tény, hogy amikor ezen a nevezetes szinten átlendül ez a fontos referenciahozam, akkor egy pár dolgot átgondol az ember a világképéről. Nyilvánvalóan nem én vagyok így egyedül.
A hosszabb távú, havi bontású grafikonon azért látszik, hogy az uralkodó trend még lefelé van, mint ahogy az is, hogy korábban a letört támaszokat a kamat később vissza-vissza tesztelte. Most annyiban más a dolog, hogy csak minimálisan törtük le a legutóbbi (nulla százalék körüli) támasz-szintet, illetve hogy a visszateszt a nem trendcsatorna aljától indult el. Ez vagy jelent valamit, vagy nem, de tény, hogy a kamatok hajtotta rally képébe alaposan belerondít.
10 éves német kötvényhozam havi bontásban
Frissítve az egy hónappal ezelőtti amerikai részvénypiaci ábrát azt látjuk, hogy a kamatérzékenyebb, alacsony bétájú részvények (az általános részvénypiaci trendekre legalacsonyabb érzékenységű 100 papír) már két hónapja alulteljesítenek.
Az S&P500 részvénykosarának, valamint a leginkább és a legkevésbé érzékeny 100 részvényből álló részvénykosár teljesítménye 2015. végétől
Ez nem is baj, mert a legmagasabb bétájú 100 részvény egyértelműen vezető volt, ami erős konjunktúra esetén természetes is. A kérdés most az, hogy vajon a konjunkturális folyamatok elég erősek-e ahhoz, hogy a növekedésre legérzékenyebb részvényeket továbbra is tudja-e erősíteni. Erről fog majd szólni a következő bejegyzés.
Forrás: Bloomberg, Aegon