piacok

Európai divergencia

by totalreturn 2016. október 10.

Nevezetesen Spanyolországról és Olaszországról van szó, akik esetén még négy-öt évvel ezelőtt nem volt biztos, hogy a lejáró államadósságot a piacról újra tudják finanszírozni, és nem csődölnek-e be. Majd jön a whatever it takes, és mára történelmi mélyponton vannak a hosszú lejáratú állampapírkamatok. Legalábbis úgy néz ki, mintha. 

A két piac azonban nem mozog teljesen együtt, többek között azért sem, mert a belpolitika a két országban ellentétes irányba megy. Spanyolországban a szocialista párt vezetője lemondásával elhárult az akadálya annak, hogy a konzervatív Mario Rajoy ügyvezető kormányfőből rendes parlamenti támogatással bíró miniszterelnök legyen. Olaszországban Matteo Renzi miniszterelnök viszont olyan, az olasz politikai rendszer megváltoztatását célzó népszavazást kezdeményezett, amely elbukása esetén lemondana a miniszterelnökségről. A változás célja egyébként az, hogy az alsó- és felsőház közti mostani hatalommegosztás változzon meg, ami Renzi szerint növelné a mindenkori olasz kormány stabilitását. Renzi esetleges lemondása esetén kiújulna a politikai bizonytalanság Olaszországban, ahol egyébként ma csak azért nem téma a bankrendszer minősége, mert most mindenki, nem kis kárörömmel, a Deutsche Bankon élcelődhet. Az államkötvénypiac azonban mutatja az irányt: az olasz kamatok a spanyolhoz képest az utóbbi időben elég rosszul teljesítenek.

A 10 éves olasz ás spanyol államkötvény hozamai, illetve a kettő közti különbség alakulása

Most az olasz kamat 0,35 százalékkal (35 bázisponttal) magasabb, mint a spanyol, ami nem sok, de mivel ez volt 25 bázisponttal alacsonyabb is, a dinamika mindenképpen figyelemre méltó.

Még jobban látszik a két eszköz viselkedésében az eltérés, ha nem egymáshoz, hanem mindkettőt a német 10 éves államkötvényekhez hasonlítjuk.

A 10 éves spanyol és német államkötvény hozamának különbsége

A spanyol hosszú kötvény mindössze 1 százalékkal ad több hozamot, mint a német, és ez az Eurózóna válsága óta a legalacsonyabb érték. Az elmúlt másfél évben volt ugyan egy kis tágulás is, de ennek a sávnak éppen az alját teszteli ez a kockázati prémiumként értelmezhető a kamattöbblet úgy, hogy a mozgás irányának momentumát jelző RSI 50 alatt van. Mindez nem mondható el az olasz papírokról.

A 10 éves olasz és német államkötvény hozamának különbsége

Ebben az esetben a hozamtöbblet nem lefele, inkább felfele tendál. Az elmúlt másfél éves sávnak a felső felében helyezkedik el, a heti RSI felfele irányuló momentumot jelez. Az olasz kamat feltehetően azért nem megy magasabbra, mert az általános környezet igen kedvező. Gyengébb hangulat esetén már valszeg kint lenne a sávból, ami egyáltalán nem lenne biztos a spanyol esetben.

Ez a divergencia egyelőre csak hangyányi, de azért érdemes figyelni. Nem lenne jó, ha az olasz kamat relatív emelkedése tovább tartana, mert a sávból kilépve elkezdene stresszfaktorrá válni, márpedig az Euróövezetnek, bankjaival együtt más sem hiányozna, mint egy újabb stressz. Az viszont, hogy a szintén nem egyszerű eset spanyoloknál ilyen béke van, az mutatja, hogy ez egyelőre egy olasz történet, és nem az egész perifériát érintő probléma.

Forrás: Bloomberg

* Hozzájárulok, hogy az VIG Befektetési Alapkezelő Magyarország a továbbiakban marketing tartalmú megkereséseket küldjön részemre és elfogadom az ehhez kapcsolódó adatvédelmi tájékoztatót.