makrofolyamatok

Semmi különös

by totalreturn 2016. október 14.

Tegnap jött ki az új kínai export- és import adat, ami hirtelen szívbajt hozott egy csomó emberre. A dollárban mért export egy év alatt 10 százalékkal esett, az import pedig kettővel. A külkereskedelmi mérleg havi egyenlege így kisebb többletet mutatott a vártnál, tovább fokozva a feszültséget.

A külkereskedelmi adatok azonban igen ingadozóak (mint ahogy szinte minden havonta számba vett statisztika), így ezek a számok önmagukban nem jelentek semmit, legalábbis semmi újat. Ha a havi ingadozásokat kisimító 12 havi mozgóátlagot nézzük mind a kivitel, mind a behozatal esetében, akkor csak azt látjuk, amit már hónapokkal ezelőtt is láttunk: az export és az import is csökkenő trendben van úgy, hogy az import jelentősebb visszaesése miatt a külkereskedelmi mérleg többlete növekszik. Ez utóbbi önmagában jó hír lenne, ha a Kína világkereskedelmi sikereiről számolna be, és nem arról, hogy a gazdaság importigénye komolyan visszaesik.

Kína külkereskedelmi trendjei

A kérdés az, hogy hogyan eshet vissza az importigény, amikor a gazdaság elvileg 6 százalék felett növekszik, de erre nincs válaszom. Az import három célra mehet: fogyasztásra, beruházásra, illetve exportált termékekhez történő felhasználásra (beépítésre), illetve negyedikként ezek kombinációjára. (Az energiát ugye mindhárom célra használhatjuk.) Az import dollárértéknek visszaesése lehet a termékárak csökkenése miatt is, ami a nyersanyagok közt feltétlenül egy faktor. Ugyanakkor nem biztos, hogy az olaj és az ipari fémek (első sorban réz) árfolyamesése ennyit megmagyaráz, különösen úgy, hogy a cserearányok egy év alatt átlagosan négy százalékkal javultak mindössze. Így marad az a lehetőség, hogy az import reálértékben is alacsonyabb, mint egy éve volt, ami megkérdőjelezi, hogy vajon ténylegesen milyen a gazdaság növekedése. Kínával kapcsolatban ez valószínűleg örök kérdés lesz.

A jüan leértékelése mindenestre lassan, de biztosan folytatódik. A deviza értéke a dollárral szemben az idei évben 3,3, az elmúlt 12 hónapban 5,7 százalékkal csökkent, ami nem sok, de látható, trendszerű leértékelés.

Az jüan árfolyama  a dollárral szemben havi bontásban

A jüan nem szabadon lebegő, hanem fix árfolyam, csak éppen minden nap kicsit máshol fixálja a jegybank az árfolyamot. Ez így ténylegesen egy csúszó leértékelés, és az, hogy javuló külkereskedelmi mérleg-egyenleg mellett történik, megint csak arra utal, hogy a békés statisztikai külcsín igen háborgó belbecset takar. De ez sem meglepő, fél évvel ezelőtt ezt is tudtuk.

Forrás: Bloomberg

* Hozzájárulok, hogy az VIG Befektetési Alapkezelő Magyarország a továbbiakban marketing tartalmú megkereséseket küldjön részemre és elfogadom az ehhez kapcsolódó adatvédelmi tájékoztatót.