Alapításának 20 éves évfordulóját ünnepli idén az Aegon Alapkezelő. Ennek alkalmából sajtóreggelire invitálták a cég menedzserei a szakújságírókat.
Az alapkezelő vezérigazgatója Kadocsa Péter egy frappáns előadással indította a programot. Ez három tematika köré épült fel:
- Két évtized tapasztalatai a CEE régióban.
- A piaci átrendeződés évei Magyarországon.
- Az Aegon Alapkezelő célja, stratégiája és kilátásai a következő években.
20 év a közép- és keleteurópai régióban
„A kilencvenes évek gyerekcipőjében járó pénz- és tőkepiaci folyamatok, a magánnyugdíjpénztárak megszűnése és az extrém alacsony kamatkörnyezetet gerjesztő világgazdasági válság azok a tényezők, amik alapjaiban rendezték át a CEE régió játékszabályait”
– emelte ki Kadocsa Péter az elmúlt két évtized negatív trendjeit.
A vezérigazgató összeségében nagyon sikeresnek ítélte meg a 1998-2018 közötti időszakot, hiszen az Aegon Alapkezelő az összes rá váró kihívásra megfelelő választ adott és képes volt minden piaci helyzetből kihozni a maximumot az ügyfelei számára.
- A kilencvenes években még nehéz volt külföldi részvényekhez hozzájutni a magánbefektetőknek, ezért az alapkezelő az elsők között indította el Aegon Közép-Európai Részvény Alapját, ami az elmúlt 20 év alatt közel évi 9 százalékos átlaghozammal lepte meg a befektetőket.
- A 2008-2011-es tőzsdei esések kapcsán is sikerült megtalálni a kedvező beszállási pontokat és a válságból lehetőséget kovácsolni az ügyfeleknek. A legjobb példa erre az Aegon Russia Részvény Alap volt, ami a válság két legnehezebb éve alatt megduplázta korábbi értékét.
- Az elmúlt évek extrém alacsony kamatkörnyezetben az alacsony- és mérsékelt kockázatú alapok átlagosan 3% körüli éves teljesítményre voltak képesek, köszönhetően az abszolút hozamú stratégiának.
A piaci átrendeződés évei
„Az elmúlt 10 évben szinte teljesen átrendeződött a hazai- és a nemzetközi piac. Az ingatlan- és a passzívan kezelt alapok térnyerése kissé negatívan, míg az abszolút hozamú alapok elterjedése nagyon pozitívan érintette az alapkezelő tevékenységét”
– mondta el Kadocsa Péter.
Az Aegon Alapkezelőnek az átrendeződés éveiben egyébként kétszer is (2015, 2017) sikerült elnyernie „Az év alapkezelője díjat” ami azért különleges teljesítmény, mert ez az elismerés a szakma és a konkurencia véleményét is tükrözi.
Jövőbeli célok, stratégiák, kilátások
„Az Aegon Alapkezelő alapvetően a rendkívül magas minőségű, még a korábbiaknál is aktívabb vagyonkezelésben látja a jövőbeli potenciált, ahol még mélyebben tájékoztatják az ügyfeleket arról: milyen mechanizmusok alapján és miként működnek az egyes befektetési termékek és szolgáltatások a piacon. Az Aegon alapkezelő vezetői a magas fokú aktivitásban hisznek, ezért a humán tőkébe fektet az Alapkezelő a Robo-advisorok helyett.”
– kezdte beszédének harmadik részét a cégvezető.
Ennek érdekében az Aegon Alapkezelő a válság óta 25-ről 50 főre emelte a belső, szakmai csapat létszámát és a teamen belül mindenki arra fókuszál, amiben a legnagyobb szakmai tapasztalattal rendelkezik.
Mindez nemzetközi szinten is megvalósult, ahol a magyar leányvállalat a CEE országok tevékenységére helyezi a jövőben a fókuszt, hiszen ebben szerzett leginkább tapasztalatot az elmúlt két évtizedben.
A sajtóreggelin felmerült 3 legérdekesebb kérdés
„A CEE fókusz nem szűkíti majd a hazai befektetők lehetőségeit?”
„Az Aegon Alapkezelőn keresztül továbbra is bármelyik régióban képesek lesznek befektetni az ügyfelek, hiszen az Aegon nemzetközi csapatán belüli tudásmegosztás segítségével minden régióról első kézből képes tájékozódni a hazai team. A hazai lehetőségek tehát egyáltalán nem szenvednek hiányt emiatt.”
„A Fintech cégekkel milyen együttműködés várható a jövőben?”
„Egyáltalán nem zárkózunk el az együttműködés lehetőségétől, bár az Aegon Alapkezelő a fintech cégek passzív szemléletű stratégiájával szemben, sokkal inkább a még aktívabb portfólió menedzsmentben látja a jövőbeli potenciált, amit elsősorban saját fejlesztésű platformokon kívánunk megvalósítani.”
„Miben látják a hazai gazdaság sebezhetőségét?
„A magyar autóipar eléggé ráépült a német partnerek tevékenységére (Audi, Mercedes, stb.) amit a Trump elnök által életre hívott kereskedelmi háború kissé veszélyezteti a hazai gazdaság helyzetet. Egyelőre semmiféle extra kockázatot nem látnak az elemzőink, bár a kockázati tényezők száma egyértelműen növekedést mutat az elmúlt időszakban”