2014 nem a nyersanyagok éve volt, és eddig 2015 sem az. Nem csak az olaj néz ki rosszul, az arany sem tűnik erőtől duzzadónak.
A logaritmikus ábra szépen kiegyenesíti az emelkedő és az eső trendet is, viszont a lenti grafikonon nem feltűnő, hogy a 2011. áprilisi csúcs és a 2013. májusi mélypont között az arany értékének több mint egyharmadát veszítette el. Azóta kicsit konszolidálódott a helyzet, de az esés után nem valami eladási klimax jött, hanem lassú, enervált erózió. Az arany népszerűségvesztéséről több elmélet is született, minden bizonnyal számít az, hogy a globális pénznyomtatásból egyelőre nem lett infláció, sőt, inkább a deflációtól paráznak néhányan.
Az arany uralkodó trendje továbbra is lefele mutat, és most nem is áll nekem össze, hogy mi fordíthatná meg az irányt, egyelőre egyre közelebb sodródunk a tavaly novemberi mélyponthoz. Ha az elesik, akkor jön a lecsúszó sáv alja, és ha az is, akkor meg az akceleráció 1000-ig, vagy akár a 200 hónapos mozgóig, ami nagyjából 800-on lesz, mire odaér az ár.
Az arany árfolyama havi bontásban
Azt nem dimenzionálnám túl, hogy az ár dollárban van, és vajon mit csinált az arany más devizákban mérve, de a globális kereslet szempontjából biztos nem segít, hogy a dollár erősödött. Ma Fed ülés is van, így a ma esti ármozgás annak függvényében lesz érdekes, hogy mit mond majd a közlemény. Ha az egyébként igen alacsony infláció mellett is azt bizonygatják, hogy előbb-utóbb vége lesz az ingyen pénznek, és erre az arany esik, akkor bátran lehet arra bazírozni, hogy begyorsul az áresés.
Nálam van egy kicsi short, meglátjuk, jó ötlet volt-e az esésre játszani.
Forrás: Bloomberg
Apró betűs rész: a nap grafikonja nem feltétlenül jelez fontos folyamatot, egyszerűen csak a szerző számára érdekes esemény, folyamat grafikus megjelenítése. Nem előrejelzés, nem normatív értékelés, csak egy tény a sok közül.