A kínai újév mozgó ünnep, ekkor nagyjából egy hétre takaréklángra kapcsol az ország, ezért a január-februári adatok értelmezése mindig problémás. A mostani jelentős esés is részben ennek köszönhető, de csak részben. A kínai export dollárértéke ugyanis már egy éve trendszerűen esik, aminél csak az import összehúzódása durvább.
Az alábbi ábra szaggatott vonalai a havi szinten igen ingadozó export- és importszámokat mutatják dollárban, a folytonos vonalak pedig a 12 havi mozgóátlagok, melyek tisztább képet adnak a trendekről.
Kína export- és importtrendjei
Ebből három dolog látszik. 1) Az export egy éve csökken, a trendben a februári hajmeresztőnek tűnő adat tulajdonképpen semmi különöset nem jelent. 2) Igazán komoly visszaesés az importban van, ahol a 12 havi átlag 2014. decemberéhez képest 15 százalékkal csökkent. Az export esetében ez a mérték mindössze 5 százalék. 3) Az export egy része reexport, de az import stagnálása már 2014-ben elkezdődött, amikor az export még növekedni tudott. Ebből az következik, hogy a belföldi felhasználásban van jelentős visszaesés (erről tanúskodik a második pontban említett eltérő százalékos csökkenés is), azaz Kína belső piacán van igen erőteljes lassulás, amit a megbízhatatlan hivatalos statisztikák valami miatt nem mutatnak.
Az exportadat tehát semmi különös, csak annyi történt, mint eddig: a kínai helyzet fokozódik, ahogy már megszokhattuk.
Forrás: Bloomberg