Hong Kongban már pénteken, magában Kínában pedig ma esés volt, és a múlt hét végén az amerikai Kína-kapcsolt ETF-eket is ész nélkül öntötték. Azon túl, hogy estek az indexek, látszik-e valami a piac belsején?
Ilyen rövid idő alatt nem, bár elvileg megvan annak a lehetősége is, hogy a piac úgy emelkedik, hogy közben a belseje rohad szét. Kína esetében erről (még) nincs szó. Sok mindent lehet nézni, én három dolgot hoztam: hogyan viszonyul az éves csúcsra menő részvények aránya az éves mélypontokhoz, hogyan alakul az eső és az emelkedő részvény aránya (ennek kumulatív nettó összegét szokták nézni, hogy ne csak valami nehezen értelmezhető oszcillációt mutasson a grafikon), illetve azt, hogy a részvények hány százaléka kereskedik a 200 napos mozgóátlag felett. Ez utóbbiról már hoztam grafikon még szeptemberben, és akkor már látszott, hogy mennyire bika a kínai piac.
Shanghai Stock Exchange Composite Index: új éves csúcsok és mélypontok különbsége
Ezt nagyon nem kell kommentálni. A piacon egyelőre csak csúcsok vannak, és lehet, hogy ezek száma most vissza fog esni, de amíg nem jelennek meg tömegesen a mélypontra eső részvények, addig esésről nem kell beszélni. (A grafikonon százalékos értékek, nem darabszámok vannak feltüntetve.)
Shanghai Stock Exchange Composite Index: emelkedő és eső részvények kumulatív különbsége
Igazából nem látszik, hogy lenne visszaesés. Az lenne aggasztó, ha a kumulatív különbség csinálna egy alacsonyabb csúcsot.
Shanghai Stock Exchange Composite Index: 200 napos mozgóátlag felett levő részvények aránya
Minden részvény a 200 napos felett van, ami persze az emelkedés mánia-jellegére is utal, de technikailag erős piacot mutat. Ennél a mutatónál azt is figyelembe kell venni, hogy feltehetően minden egyes indextag olyan sokat emelkedett, hogy a 200 napos mozgó átlagok igen messze vannak, tehát egy jó nagy esés kellene ahhoz, hogy ez a mutató érdemben romlani tudjon.
Ha megnézzük ugyanezt az olcsóbb, de egyben lemaradó Hang Seng indexre, akkor ott visszafogottabb képet kapunk.
Hang Seng Index: új éves csúcsok és mélypontok különbsége
Hang Seng Index: emelkedő és eső részvények kumulatív különbsége
Hang Seng Index: 200 napos mozgóátlag felett levő részvények aránya
Látszik, hogy a hong kongi változat csak ímmel-ámmal követi a mainland China változatot, olyannyira, hogy ennél az európai piacok is tudnak jobb szerkezetet felmutatni.
A jövőt nem tudjuk persze, de egyelőre nincs jele annak, hogy a piac természete változott volna. Lehet, hogy jövő héten már lesz, de ma még nem látni semmit.
Forrás: Bloomberg
Apró betűs rész: a nap grafikonja nem feltétlenül jelez fontos folyamatot, egyszerűen csak a szerző számára érdekes esemény, folyamat grafikus megjelenítése. Nem előrejelzés, nem normatív értékelés, csak egy tény a sok közül.