piaci érdekesség piacok

A nap grafikonja helyett – 1% alatt kamatozik a világ államadósságának nagy része

by totalreturn 2014. szeptember 5.

A nap grafikonja helyett ma a nap száma lehetne a rovat címe: tegnap a Merrill Lynch elemzői azt az érdekes számot bányászták elő, hogy a világ összes állampapírjának 45 százaléka (!) 1% alatti hozammal forog.

Még úgy is elképesztő magas szám ez, hogy aki a kötvénypiacokat követi, annak az okok nyilvánvalóak: alacsony jegybanki alapkamatok, alacsony infláció, nem túl acélos növekedés, valamint jegybanki állampapír-vásárlások. Ezek mind-mind lefelé tolják a hozamokat évek óta.

Kicsit böngészgettem én is egy Merrill által kalkulált államkötvény-indexet[1], álljon itt pár érdekes ábra a nap számához kapcsolódóan!

Nem meglepő, hogy a globális indexben az 1% alatti hozammal bíró papírok aránya jóval alacsonyabb volt a válság előtt, 2007 szeptemberében csupán 8,4% volt ez a szám. Időközben persze az index összetétele is változott, de 2012-re 55 százalékra, tehát még a mainál is magasabb szintre emelkedett a nagyon alacsony hozamú kötvények aránya – az amerikai QE megtette hatását. (Azt azért hozzáteszem, hogy pont a legalacsonyabb hozamokkal rendelkező országok (USA, Japán) súlya legnagyobb eleve az indexben). 2013-ra a tapering bejelentésével csökkent ez a szám, majd idén szeptemberre, főleg az európai deflációs félelmek miatt csökkenő európai hozamkörnyezet nyomán nőtt megint az arány.

 

Érdekes az is, hogy míg 2007-ben csak Japánban találtunk ilyen papírokat, az idő múlásával egyre több ország tűnik fel az ábrán.

Az egyes országokon belüli lebontásban is szépen látszik, hogy az Eurózónában még növekszik, míg az USA-ban már csökken a teljes állományon belül az alacsony kamatozásúak aránya, például a miniállam Luxemburg összes papírjával egy százalék alatt kereskednek.

Arról lehet vitatkozni, hogy ennek örülni kell-e vagy nem, hiszen nagyon olcsón lehet a lejáró adósságokat refinanszírozni viszont ezzel nem sokra megyünk, ha a növekedés is hasonlóan alacsony.

Kis színes a végére: a vizsgált indexben Magyarország nem szerepel, de már mi sem vagyunk messze az egy százalék alatti hozamoktól… Az éven belüli lejáratú, de még a másfél éves lejáratú papírok hozama is jóval az alapkamat alatti, 1,4% és 1,8% körül lehet valahol.


[1] A számítások a The BofA Merrill Lynch Global Broad Market Sovereign Plus Index alapján készültek

Amennyiben tetszett a bejegyzés és az elsők között szeretnél értesülni új blogbejegyzéseinkről, oszd meg és lájkolj minket a Facebook-on!

* Hozzájárulok, hogy az Aegon Alapkezelő a továbbiakban marketing tartalmú megkereséseket küldjön részemre és elfogadom az ehhez kapcsolódó adatvédelmi tájékoztatót.