piaci érdekesség tőkepiacok

A Trump-hatás

by totalreturn 2016. szeptember 13.

Mexikó túl közel van az Egyesült Államokhoz. Nem lehet más oka, miért a mexikói peso idén az egyik leggyengébben teljesítő feltörekvő piaci deviza, pedig Mexikó nem tartozik a leggyengébb feltörekvő piaci országok közé.

Ráadaásul a peso a történelmi csúcsokat ostromolja:

 

Az ország exportjának 80%-a az USA-ba irányul, így nem csoda, hogy a lassuló amerikai ipar érzékenyen érintheti a növekedést, ez mégsem magyarázza feltétlenül a peso alulteljesítését. Hitelminősítése még mindig befektetési kategóriás, és vannak ugyan romló folyamatok (lassan növekvő, bár nem túl magas fizetési mérleg hiány; fokozatosan emelkedő, de még mindig alacsony államadósság), az összkép egyáltalán nem drámai (sok szám itt, akit érdekel: http://www.oecd-ilibrary.org/economics/country-statistical-profile-mexico_20752288-table-mex).

A Bloomberg csinált egy klassz ábrát ma arról, mi lehet még a háttérben. Ez pedig nem más, mint a Donald Trump faktor. Trump híresen ellenzi a szabadkereskedelmi megállapodásokat, a NAFTA (Észak-amerikai Szabadkereskedelmi Megállapodás) esetleges felmondása pedig jelentősen ronthatja a mexikói külkereskedelem és ipar kilátásait. Nem csoda, hogy a peso mozgására szépen rá lehet illeszteni a közvélemény-kutatásokban mért Trump-Clinton különbséget. Ahogy csökken a különbség (a lenti ábrán felfelé megy a fehér görbe), és Trump esélyei nőnek, úgy gyengül a peso. Ez persze nem egy ökönometriailag kimutatható összefüggés, de az ábra gondolatébresztő, és tény, hogy Mexikó az egyik nagy vesztese lenne egy Trump győzelemnek  a novemberi elnökválasztáson.

Az ábrák forrása a Bloomberg.

* Hozzájárulok, hogy az VIG Befektetési Alapkezelő Magyarország a továbbiakban marketing tartalmú megkereséseket küldjön részemre és elfogadom az ehhez kapcsolódó adatvédelmi tájékoztatót.