arany árupiacok

Arany befektetés: a csillagok továbbra is ragyognak

by Total Return 2024. szeptember 16.

Vitaly Poplavets, VIG Alapkezelő

A historikus adatok szerint a gazdasági ciklusnak egy olyan időszakát éljük, amikor a nemesfémek, különösen az arany pozitívan teljesít. A Bloomberg Precious Metals Index (BCOMPR) az egyetlen olyan jelentős nyersanyag-alindex, amely a Federal Reserve (Fed, az amerikai jegybank) legutóbbi kamatcsökkentési időszakot követő kilenc hónapban háromszor is pozitív hozamot könyvelhetett el (1. ábra).

A konszenzusos nézet alapján a közgazdászok többsége most úgy látja,  hogy a Fed ebben a lazítási ciklusban addig csökkenti a kamatokat, amíg az vissza nem tér a semleges szintre. Bár az alapeset nem számol recesszióval, az amerikai munkaerőpiacok sokkal erőteljesebb gyengülését továbbra is kockázatnak tekintik. Ha ez megtörténne, a Fed egy sokkal intenzívebb és gyorsabb vágási ciklust hajtana végre, fennáll a lehetőség, hogy az arany árfolyamának növekedése felgyorsuljon, ahogy az a legutóbbi két vágási ciklusban (2007-ben és 2019-ben) is látható volt.

(Y): Index, 0% = az első FOMC-vágás napja. (X): hónapok az első FOMC-vágás körül. Forrás: Bloomberg

Meg kell jegyezni, hogy az arany árfolyamának elmúlt néhány évbeli mozgása messze nem a korábbi jellegzetességeket mutatta, és a közelgő kamatciklus is meglehetősen szokatlan lehet, tekintettel az idén novemberi amerikai választásokat követő esetleges politikai változásokra.

Még ha a Fed lazítási ciklusa bizonytalansággal jár is, tekintettel a választások utáni lehetséges politikai változásokra, az arany jó helyzetben van a felértékelődéshez. Az olyan strukturális támogató tényezők, mint az amerikai költségvetési hiánnyal kapcsolatos aggodalmak, a jegybanki tartalékok diverzifikációja (az amerikai dollár súlyának csökkentése), az inflációs félelmek és a forrongó geopolitikai kockázatok mind hozzájárultak az arany elmúlt egy évben látott erős teljesítményéhez. A nemesfém keresletének mozgatórugói az elmúlt hónapokban elhalványultak, mivel a kínai fizikai kereslet jelenleg lassul, miközben a pénzügyi szereplők újra ringbe szállnak. A nyugati ETF-kereslet ugyanis újra kezd lendületet venni, ezért a következő jelentősebb húzóerő a pénzügyi piacokról érkező erősebb beáramlásban lehet-  ahol az ETF állománya még mindig körülbelül 20%-kal alacsonyabb a legutóbbi csúcshoz képest.

Ráadásul az év során megugrott a jegybanki aranyvásárlás, különösen a feltörekvő piacokon. Elsősorban Kína, ahol a People’s Bank of China még azután is folytatta az arany vásárlását, hogy azt hivatalosan leállították. De nem Kína az egyetlen vásárló. Oroszország, Törökország és Lengyelország a közelmúltban növelte állományát (2. ábra).

Forrás: Bloomberg

Kétségtelen, hogy az év során az aranyvásárlások nagy részét az ázsiai kereslet tette ki. A devizatartalékok mellett Kína arany vásárlásai jelzik azt a célt, hogy a sanghaji aranytőzsdén keresztül nemzetközivé tegye az ország valutáját. Ez lehet az arany árának másik komoly mozgatórugója. A japán befektetők magán kereslete is fontos volt. Az emelkedő infláció és a sokáig tétlen Bank of Japan (BoJ) nyomán gyengülő jen viszonylag rövid idő alatt 15-szörösére növelték a japán keresletet. Ahogy a BoJ egyre szgorúbb lett, a japán aranyvásárlások lehűlni látszanak, miközben a kínai kereslet fellendülőben van.

Végül, de nem utolsósorban, az ETF-ben birtokolt fizikai arany is közvetett hatást gyakorolt az arany árfolyamának alakulására és mértékére. Ez a kapcsolat az év során szétvált (3. ábra), mivel az ETF iránti kereslet eltűnt, de azt bőven pótolta az ázsiai fizikai kereslet. Míg az amerikai Fed kamatcsökkentési üteme vonzóbbá teheti az aranyat a reálkamatláb szempontjából, úgy tűnik, hogy a lakossági figyelem egyelőre az eufórikusabb részvénypiacra összpontosul. Hacsak nem nőnek az inflációs aggodalmak a kamatcsökkentéssel összefüggésben, a lakossági figyelem valószínűleg továbbra is inkább a részvények, mint az arany irányába fog összpontosulni. Ez viszont lassíthatja az arany árfolyamának növekedési ütemét.

Forrás: Bloomberg

 

A blog írásában közreműködő szerzők semmiféle felelősséget nem vállalnak a blogon megjelent írásaik alapján hozott befektetési döntésekért és azok következményeiért, illetve a weboldalon található adatok esetleges hiányosságaiért vagy pontatlanságaiért. A jelen blogon megjelenő írások magánszemélyek szubjektív véleményét tükrözik, nem minősülnek befektetési elemzésnek vagy ajánlásnak.” 

* Hozzájárulok, hogy az VIG Befektetési Alapkezelő Magyarország a továbbiakban marketing tartalmú megkereséseket küldjön részemre és elfogadom az ehhez kapcsolódó adatvédelmi tájékoztatót.