Az időzítés nem lehetne a mostaninál ideálisabb: a fejlett piaci jegybankok laza monetáris politikájának köszönhetően egyre nő azon kötvények száma, amelyek közel 0 vagy az alatti hozamon forognak, így az intézményi befektetők számára nincs más lehetőség, mint a kockázatosabb piacok felé nyitni a jövedelmező hozam reményében. Ráadásul február közepe óta újra pozitív befektetői hangulat jellemzi a feltörekvő piacokat, miután a Fed csökkentette az idei évre előrejelzett kamatemelések számát.
A feltörekvő piaci kötvényeket övező, egyre javuló befektetői hangulat jól tükröződik a Sentix német cég által publikált indikátor grafikonján is, amely azt méri, hogy a privát és intézményi befektetők hogyan ítélik meg középtávon a feltörekvő piaci kötvények kilátásait.
Forrás: Bloomberg, Aegon Alapkezelő
A kedvező külső környezetben az intézményi befektetők egyre látványosabban fordulnak a korábban csúnyán megütött latin-amerikai piacok felé. Ezt mutatja a Citi lenti ábrája is, amely a különböző időtávon vett pénzáramlásokat vizsgálja.
Forrás: Citi EM Credit Flows Weekly: Steady demand for Latam sovereign credit
Az ábrán jól látszik, hogy az elmúlt két hétben inkább felerősödött a pénzáramlás a latin-amerikai országok felé (Uruguay kivételével), ami így az argentin kibocsátást is nagyban segítette.
Természetesen a sikeres aukciónak nem csak külső, hanem az országhoz direkt módon köthető okai is vannak: a múlt év végén a piacbarát hozzáállásáról ismert Mauricio Macri került az ország élére (azonnal megállapodott a 2001-es csőd óta az országot a pénzükért perelő befektetőkkel), aki – egyes vélemények szerint – az egyik legjobb gazdasági szakértői gárdával dolgozik együtt.
Különösen érdekesek ezek a vélemények, miután a gárda szakértelmét alátámasztandó tényleges gazdasági lépés nem történt, így ebben a formában a szakértők még nem bizonyítottak. Viszont Argentína gazdasági léptékkel mérve sem kicsi kihívásokkal küzd: az IMF előrejelzése szerint 25%-os infláció várható idén a latin-amerikai országban. Emellé párosul egy egyre nagyobb költségvetési hiány, a közeli Brazília súlyosbodó politikai és gazdasági helyzete. Argentína jelenlegi gazdasági helyzetét jól mutatja, hogy a 2016 Index of Economic Freedom (nagyon lesarkítva a tulajdonjogok erősségét és a gazdasági működések szabadságát mérő index, több infó itt: http://www.heritage.org/index/about) rangsorában 169-ik helyet foglalta el a rangsorolt 178 ország közül ország közül.
Nagy a felelősség tehát az ország jelenlegi vezetésén, hogy Argentínát egy fenntarthatóbb pályára állítsák és ne kerüljön sor az ország újabb csődjére. A mostani aukcióból az látszik, hogy a befektetők egy jókora előre megelőlegezett bizalmat adtak annak, hogy Argentína megáll a maga lábán és nem lesz újra 2001.