A 2013-as év meghatározó eseménye volt, hogy az év eleji 5,75%-ról október végére 3,4%-ra mérséklődött a jegybanki alapkamat mértéke, ami természetesen magával rántotta a – magyar lakosság által egyik leginkább kedvelt befektetési forma, vagyis – a banki betétek kamatait is. Ez motivációt jelentett a háztartások számára, hogy új befektetési lehetőségek felé nézzenek – érdemes tehát végigvenni, mik voltak az idei év slágertermékei.
A Magyar Nemzeti Bank statisztikái között, a nemzetgazdaság pénzügyi számláiról szóló kimutatásokból kiderül, hogy a hazai háztartások az év elején még a teljes nettó pénzügyi vagyonuk mintegy 45%-át tartották betétben, ami a harmadik negyedév végére 37,5%-ra süllyedt: nagyjából 800 milliárd Ft hagyta el ezt a megtakarítási formát. Az így, illetve más változások kapcsán felszabaduló, valamint a gyarapodó vagyon alapvetően két befektetési formának kedvezett: az állampapíroknak, illetve a befektetési alapoknak.
A lakosság által birtokolt állampapír-állomány az év elejéhez képes 626,4 milliárd forinttal nőtt szeptember végéig, mely így meghaladta az 1870 milliárd forintot. Az ÁKK által folytatott erős kampány, illetve a gazdaságpolitika által célként kitűzött terv – miszerint az államadósság lehetőleg egyre nagyobb részét a lakosság finanszírozza – komoly összeget vonzott be, nem szabad azonban elmenni amellett, hogy ez főként a rövid lejáratú kamatozó kincstárjegyekben csapódott le.
A kamatozó kincstárjegyek könnyen megfeleltethetőek a betét alternatívájának (1 éves lejárat, előre definiált fix hozam), ráadásul az adósságkezelő jelentősen kedvezőbb feltételekkel árulta ezeket a – főleg lakossági instrumentumnak bélyegzett – értékpapírokat: a megfelelő lejáratú éves diszkont kincstárjegyekhez képest jellemzően 60-70 bázisponttal (sőt volt olyan is, mikor közel 1,5%-kal) magasabb hozamon lehetett jegyezni KKJ-t. Ennek meg is lett az eredménye: az év eleje óta csaknem 481 milliárd forinttal nőtt a lakosság által tartott összeg, ami a teljes idei állománynövekedés csaknem 77%-a (480,9 milliárd Ft a 626,4 milliárd Ft-ból).
A KKJ mellett a másik sláger egyértelműen a befektetési alap piac volt: a következő blogbejegyzés az idén leginkább keresett típusokról szól majd.