piacok

Banki körkép

by totalreturn 2016. július 15.

Az alulteljesítésben az árazás a legérdekesebb dolog. A bankok értékelésénél előszeretettel nézik a könyv szerinti értékhez vett árfolyamot (price-to-book ratio, P/B), ami leginkább ennél a szektornál használható mérték. A bankok értékeltsége a válság előtt sokkal magasabb volt, a dotcom előtt Amerikában pedig még durvább árszinten forogtak, de most mindkét piacon a könyv szerinti érték alatt megy a szektor. Ez két dolgot jelenthet: vagy azt, hogy a jövőben veszteségeket vár a piac, ami miatt a bankok a tőkeéjük egy részét el fogják égetni, vagy pedig azt, hogy a mérlegükben szereplő hitelek azon felül is tartalmaznak rossz, nem teljesítő, tulajdonképpen reménytelen állományokat, mint amit a bankok a felügyeleti szervekkel és a könyvvizsgálókkal együtt ténylegesen bevallanak. Ez utóbbi esetben a kimutatott saját tőke egy része már most virtuális, már el is égett.

Az S&P500 és a STOXX Europe 600 index bankszektorának ár/könyv szerinti érték hányadosa

Az érdekes az, hogy az európai bankok esetében milyen komoly diszkontot számol fel a piac a könyv szerinti értékhez képest: itt az árazás szerint a könyv szerinti érték negyven százaléka vagy már most virtuális, vagy nemsokára az lesz. Ez piaci kapitalizációval súlyozott átlag, a súlyozatlan 0,69, azaz a nagybankoknál súlyosabb a helyzet, mint a kicsiknél.

Különösen rázós az olasz bankok árazása, ott az átlagos P/B arány tőkeértékkel súlyozva 0,50, súlyozatlanul viszont 0,33! Ez azt jelenti, hogy az olaszok az európai átlag alatt vannak, de itt a kisebb bankoknál van nagyobb gáz. Természetesen egy csomó minden tényező közrejátszik ezeknek a diszkontoknak a kialakulásánál, de ha szigorúan értelmezzük a hányados jelentését, mégiscsak arról van szó, hogy az a negyven százalék hiányzik az árazásból. (Amikor olyan brutálisan magas volt az érték, akkor azt azzal lehetett magyarázni, hogy olyan brutális profitlehetőségek vannak a szektorban, ami várhatóan úgyis meg fogja emelni a bankok tőkéjének a mennyiségét. Hát nem lett.)

Az indexben egyébként mindössze 6 százalék az olasz bankok súlya, így bár kétségtelenül lefelé húzzák az átlagot, nem miattuk ilyen gyalázatos a kép. Valami bűzlik tehát: vagy sokkal rosszabb a helyzet Európában, mint azt gondoljuk, vagy csúnya félreárazásnak vagyunk tanúi.

Forrás: Bloomberg

* Hozzájárulok, hogy az VIG Befektetési Alapkezelő Magyarország a továbbiakban marketing tartalmú megkereséseket küldjön részemre és elfogadom az ehhez kapcsolódó adatvédelmi tájékoztatót.