Közhelynek számít, de igaz: tanulni nagyon jó befektetés, több szempontból is. Egy képzettebb dolgozó magasabb bérre és érdekesebb szakmai kihívásokra számíthat, ráadásul a karrierlétrán is nagyobb eséllyel juthat feljebb.
De vajon milyen az oktatás helyzete? Megéri másokat hozzásegíteni életük egyik legjobb befektetéséhez, a tanuláshoz? A statisztikák szerint minden bizonnyal!
Oktatás, mint befektetés
Statisztikai becslések alapján minden egyes az oktatásba fektetett dollár 10-15 dollárnyi hasznot jelent globális társadalmi szinten. Meglepő, de úgy tűnik, a tanulási lehetőségek térnyerésével valóban minden fél csak nyerhet:
- A diákok és hallgatók kiváló lehetőséget a sikeres jövőjükhöz.
- Az államok okosabb, intelligensebb és megfontoltabb polgárokat.
- A vállalatok kvalifikáltabb emberi erőforrást, aki képes a jövőt megálmodni és létrehozni.
- Az oktatással kapcsolatos innovációkat finanszírozó befektetők pedig hosszútávon akár kétszámjegyű hozamokat is bezsebelhetnek, dollárban.
Óriási a potenciál az oktatásban
Optimizmusra ad okot befektetőként, ha szemügyre vesszük az oktatással kapcsolatos alábbi tényeket, adatokat és prognózisokat:
- A globális oktatási piac az elmúlt évtizedekben folyamatosan nőtt, amit a digitális és közösségi média csatornák megjelenése csak tovább erősített.
- A magánegyetemeken való tanulás költségei szintén évről évre emelkednek, az USA-ban 4,5 százalékkal évente. A hallgatók által kifizetett tandíj akár hat számjegyűre is rúghat. Ráadásul a diákok száma ennek ellenére is emelkedik.
- 100 millió gyermek sohasem járt iskolába és közel 800 millió írástudatlan felnőtt él a világon. Az oktatás fejlődése számukra is lehetőséget kínál a méltányos életre.
Hol a profit a befektetőknek?
A harmadik országbeli helyzetek kivételével a leggyakrabban a középiskolai tanulmányok utáni oktatási lehetőségekben van potenciál a befektetők számára. Oktatási innovációkra fókuszáló vállalatok növekedéséből szerezve a profitot, amelyekbe a komplex kiválasztási folyamatok és a kockázatok optimalizálása miatt befektetési alapokon keresztül érdemes invesztálni.
- Oktatási szoftverek: A digitalizáció térnyerésével egyszerűbbé és sokkal hatékonyabbá válik az oktatás. Azok a szoftverfejlesztő vállalatok, melyek komplex megoldást tudnak nyújtani a határokon átívelő online oktatáshoz, óriási profitra számíthatnak a jövőben.
- Okos oktatási eszközök: A szoftverek mellett egyre fontosabbá válnak a high-tech tanulási élményt nyújtó hardverek is. A virtuális- és kiterjesztett valóság eszközei, okostáblák vagy kifejezetten az edukációra fejlesztett tabletek és érintőképernyők.
- Tartalomszolgáltatás: Az online edukáció lelke a minőségi tartalom, amiből sohasem lehet elég. Nagy fantázia rejlik tehát a kifejezetten oktatási céllal létrejövő online platformokban is, amit a vállalatok és a magánszemélyek is egyre szívesebben használnak a tudás megszerzésére.
- Háttértámogatást nyújtó technikai cégek: A fenti szoftverek, okoseszközök és tartalmak elterjedésének és üzemeltetésének alapvető feltétele a megfelelő háttértámogatás. Gyors, bárhol elérhető internetes hálózatok (5G), kiváló minőségű grafikai megjelenés, kompromisszummentes hangzás és egyéb, speciálisan az oktatási platformok támogatására kifejlesztett technológiák.
- Tanulási kölcsönt nyújtó vállalatok, akik államilag garantált tanulási kölcsönt nyújtanak a diákoknak és hallgatóknak. 4-8 százalék közötti kamattal, melynek a visszafizetését egy nemzetállam garantálja a hitelezőnek.
+1 érv
Szerencsére az egész világon, így Magyarországon is egyre inkább megfigyelhető trend, hogy a befektetők nem pusztán a pénzt tekintik profitknak. A globális társadalmi jólét, a mindenki számára méltányos élet és fejlődéshez való jog ugyanis éppúgy szempont lehet befektetőként. E célok eléréséhez pedig keresve sem találhatnánk jobb eszközt az oktatás fejlődésénél.