Nem a hőmérséklet, de annyira furcsa, mintha az ment volna le nulla alá. Megint egy kamat csúszott le az x-tengely alá, ráadásul ott, ahol nem számítottunk rá: Amerikában.
A három hónapos kincstárjegy kamat pillanatnyilag pontosan nulla százalékon áll, a tegnapelőtti kibocsátás is ott ment el. De a másodpiacon már volt nulla alatti kamat a múlt héten. Nem nagyon nulla, csak egy kicsit, mínusz másfél bázispont (azaz -0,015%), de ez a legalacsonyabb szint a lejárat történetében.
A három hónapos amerikai kincstárjegy kamat az elmúlt két évben
A kincstár közben megint elérte az adósságplafont (18 133 milliárd dollárt), így elvileg nem lesz új kibocsátás, maximum a lejáratokat tudják pörgetni. Amerikában valami miatt az adósság nominális maximumát határozza meg a törvényhozás, aztán mindig meg a tipródás, hogy átnyomják a kongresszuson az egyre nagyobb számokat. A nominális adósság ugye önmagában nem jelent semmit, a GDP-hez mért aránya értelmezhető inkább, de ez a szokás jó lehetőséget nyújt a mindenkori ellenzéknek, hogy sarokba szorítsák az aktuális elnököt és kicsikarjanak valamit a saját programjukból.
Hogy az adósságplafon, és az emiatt várható kibocsátási szünet önmagában elegendő ok-e arra, hogy mínuszba menjen a kamat, nem tudom, de általában az ilyen esetekre nem árt figyelni, főleg, ha a tőzsdéken inkább disztribúció van, mint vétel.
Az sem kizárt, hogy a múlt heti Fed dot plot kavart be, és a piac már elkezd azzal kacérkodni, hogy esetleg az FOMC is beáll a Riksbank mögé, ahogy már egy páran már beálltak a sorba. A választ nem hiszem, hogy bárki tudja, de a negatív kamat ott, ahol a konszenzus szerint nem lenne rá szükség, kicsit zavaró.
Forrás: Bloomberg