A rezet állítólagos konjunktúraérzékenysége miatt kitüntetett figyelemmel kísérik a piacok. A dolog persze nem annyira egyszerű, mert nem csak a gazdasági növekedés sebessége, hanem összetétele is fontos a fém kereslete szempontjából, és most úgy tűnik, hogy a világgazdaság lassulása aránytalanul visszavetette a réz iránti igényt. Az Aranyember szerint, aki alapvetően pesszimista a nyersanyagokat illetően, a kereslet, első sorban Kína miatt, visszaesik, miközben a kitermelés a jövő évben növekedni fog, bővülő többletet eredményezve. Ez vagy így lesz, vagy nem, de az ár most pofára esett. Legalábbis dollárban.
A réz dollárára napi bontásban
Euróban nem ennyire egyértelmű a kép, de most nem pusztán a dollár erősödését, hanem az euró esését is látjuk más devizákhoz (pl. a jenhez, ausztrál dollárhoz) képest, így a réz euróára igazából nem mond semmit.
A réz euróban nem ment új mélypontra (még), de az egyébként nem túl izmos ausztrál dollárban (ami maga is nyersanyagkapcsolt deviza) rövid távon igen.
A réz ausztrál dollárban napi bontásban
A kép igazából hosszú távon néz ki rázósan. Ha innen tovább esünk, akkor a következő szint innen 40 százalékkal lejjebb van, a válság mélypontján. Márpedig igen kellemetlen lenne, ha egy így vagy úgy, de konjunktúra-érzékeny eszköz ilyen csúnyán megadná magát.
A réz dollárára havi bontásban
Olyan ez, mint a feltörekvő részvénypiacok, amik most lejjebb vannak, mint ahol az elmúlt négy évben sávoztak, ami önmagában már egy rezsimváltás. A további esés viszont csak olyan konstellációban képzelhető el, amit nem szeretnénk látni, és amin jobb lenne nem agyalni.
Forrás: Bloomberg