piacok

Bund selloff

by totalreturn 2015. május 5.

Szinte kézifékes fordulót vett a német kötvénypiac, és vele együtt más kamatok is emelkednek. Hogy mi lesz, azt egyelőre korai lenne megjósolni, de ilyen emelkedéskor gyanús, hogy az eső trendnek vége.

Bill Gross short of a lifetime-nak nevezte a Bundot pár hete, de akkor azt mondta, hogy minden bizonnyal az ECB QE végéig várni kell a pozival. Ehhez képest elég volt három hét, és a hozamszint a napon belüli minimumhoz képest a kilencszeresére emelkedett, igaz, ez annyit jelent, hogy 5 bázispontról (0,05%-ról) 45 bázispontra ment fel. A kamatemelkedés egyébként nem csak az extrém alacsony bázishoz képest tekinthető nagynak, hanem bázispontban is jelentős: nagyon ritka, hogy a német, vagy akár az amerikai kamat 10 kereskedési nap alatt 40 bázispontot mozduljon el bármelyik irányba úgy, hogy ennek a mozgásnak a java négy nap alatt történjen meg.

A tízéves német kamat alakulása 2015-ben

Emelkedtek a periféria kamatai is, de ott, mint korábban már írtam, korábban elindult egy emelkedés, ami ezek szerint előre jelezte a centrum hozamemelkedését is. Az elfogadott nézet szerint a német kamatok vezetik a periféria kamatait is, legalábbis a német mozgás a referencia, de ebben az esetben ez nem így volt. Az is előfordul, hogy a periféria kamatokat az adott országok hitelkockázatával kapcsolatos befektetői dilemmák mozgatják el a Bundhozamtól, de most valószínűleg nem erről van szó. (Azért sem, mert a rétestésztaként húzódó görög drámában a spanyol és olasz politikai vezetés egyértelműen elzárkózott attól, hogy közösködjön Ciprasszal, a Szirizával elvileg rokonszenvező alternatív spanyol párt, a Podemos pedig a népszerűségi felmérésekben az utóbbi időben visszaesett.)

A tízéves német kamat és a periféria kamatai 2015-ben

Hozamemelkedés volt idehaza is, de a magyar hozamokat, mint a múltkor Ádám írta, inkább az amerikai kamatok mozgatják, mint a németek. Ez első látásra nem tűnik logikusnak, de a befektetői bázis egyre inkább Amerikából jön, illetve a magyar kötvények a feltörekvő indexekben, illetve a junk indexekben vannak, ott pedig az amerikai Treasury-kamatok az irányadók.

Forrás: Bloomberg

Apró betűs rész: a nap grafikonja nem feltétlenül jelez fontos folyamatot, egyszerűen csak a szerző számára érdekes esemény, folyamat grafikus megjelenítése. Nem előrejelzés, nem normatív értékelés, csak egy tény a sok közül.

* Hozzájárulok, hogy az VIG Befektetési Alapkezelő Magyarország a továbbiakban marketing tartalmú megkereséseket küldjön részemre és elfogadom az ehhez kapcsolódó adatvédelmi tájékoztatót.