piacok

Csúcson van-e az európai részvénypiac?

by totalreturn 2015. április 27.

A visszatekintésben csúcson levő piac kicsit elbizonytalanodott, nem kellene csodálkozni, ha most innen nem lenne annyira izmos, mint eddig. De persze akár lehet is. Az viszont, hogy  tényleg a csúcson van-e, értelmezés kérdése. 

Egy biztos, maga az árindex ott van, ahonnan 2000-ben és 2007-ben lefordult. Mindkét esetben jelentős esés következett be, sőt, nem is szimpla esés, inkább lefele menő trend. Most úgy ment ki a régi csúcsra a piac, hogy a momentum-indikátorok is túlhúzottnak tűnnek, ami egyébként még nem jelent semmit, mert igazán erős trend nincs túlhúzott momentum nélkül.

STOXX Europe 600 Index

A páneurópai piacon belül persze nagy eltérések vannak, hiszen a nemzeti indexek közül a DAX pl. 50%-kal van feljebb, mint a 2007-es csúcs, szektorbontásban pedig az autó 55%-kal, a health care 84%-kal haladja meg a régi maximumokat!

Ha nem csak az árindexet nézzük, hanem az osztalékokkal újraforgatott európai részvényportfolió értékét, akkor — nem meglepő módon — azt látjuk, hogy már 27%-kal elhagytuk 2007. tetejét. (A STOXX 600-ra nem találtam ilyen hosszú total return indexet, ezért a hosszú távon vele gyakorlatilag együttmozgó MSCI Europe Indexet néztem árhatás szerint és az osztalékok hatását is figyelembe véve.) Így nézve abszolút csúcson vagyunk.

MSCI Europe árindex és az osztalékok hatását is tartalmazó total return index

Más képet kapunk, ha az árazási mutatókat nézzük. Itt lehet vitatkozni, hogy milyen mértéket választunk, én most a price-to-book, illetve a price-to-sales értéket hoztam. Ez utóbbit azért választottam a price-to-earnings helyett, mert profitrecesszióban, amikor a piac már előrefele tekint, a P/E mindig elszáll felfele, értelmezhetetlenné téve a grafikont, illetve azért is, mert amikor — jellemzően a piac csúcsán — a vállalati profitráta kivételesen, és nem fenntarthatóan magas, akkor a P/E kifejezetten alulbecsli a piac értékeltségét. (A 2011-es P/S beszakadására nem találtam magyarázatot, az ott valami adathiba lehet.)

MSCI Europe price-to-book és price-to-sales hányadosa

Price-to-sales-ben majdnem ott vagyunk, mint 2007-ben, de messze elmaradunk 2000-től, price-to-book-ban pedig még a nyolc évvel ezelőtti csúcsig is van kb. 25%. Ilyen hosszú időszakoknál azért figyelembe kell venni, hogy az átértékelődések miatt az index szektorsúlya is változik, illetve hogy bizonyos szektorok értékeltsége strukturális okokból tartósan elmaradhat a korábbi csúcsoktól. A bankszektor pl. 2007-ben 2-es P/B-vel forgott, most pedig éppen hogy 1 alatt van, és a szigorodó hitelezési és egyéb szabályozás miatt nem valószínű, hogy olyan profitrátákkal fog működni, ami belátható időn belül igazolna egy 2-es értéket.

Európai tehát csúcson is van meg nem is, attól függően, hogyan nézzük. Ami a hosszú távú teljesítményt szempontjából fontos dimenziót, az értékeltséget illeti, még elmaradunk a régi rekordoktól.

 

Forrás: Bloomberg

Apró betűs rész: a nap grafikonja nem feltétlenül jelez fontos folyamatot, egyszerűen csak a szerző számára érdekes esemény, folyamat grafikus megjelenítése. Nem előrejelzés, nem normatív értékelés, csak egy tény a sok közül.

* Hozzájárulok, hogy az VIG Befektetési Alapkezelő Magyarország a továbbiakban marketing tartalmú megkereséseket küldjön részemre és elfogadom az ehhez kapcsolódó adatvédelmi tájékoztatót.