-Szujó Tamás-
Az elszabaduló energiaárak, az infláció, az emelkedő kamatok és a háború fizikai közelsége miatti befektetői félelem érzékenyen érintette a Varsói tőzsdét. A legnagyobb lengyel tőzsdei cégek részvényeit tömörítő WIG20 index 2022 október közepén euróban számolva közel 40 százalékkal állt lejjebb a tavalyi év elejéhez képest, amivel nemcsak régiós társaitól szakadt le, hanem egy rövid ideig a világ leggyengébb részvénypiacának is számított.
Nem segítettek a helyzeten a több lépcsőben bevezetett európai szintű, illetve Lengyelország-specifikus ársapkák (gáz, áram) és egyéb különleges „szektorköltségek” sem. A háztartások megsegítése érdekében a lengyel parlament 2022 nyarán a COVID-időszakban több országban is bevált eszközhöz nyúlt és lehetővé tette a zloty lakáshitelek halasztását (a moratórium még idén is lehetővé teszi negyedévenként egyhavi törlesztés halasztását!), ami jelentősen rontotta a hitelintézetek jövedelmezőségét ( a várható költségek a harmadik negyedéves jelentésben kötelezően publikált adatok szerint a teljes bankszektorban összesen közel 13 milliárd zlotyt tettek ki).
A tavalyi utolsó negyedévben kibontakozó globális részvénypiaci emelkedésből persze a lengyel részvények is kivették a maguk részét (a ralit a bankpapírok vezették), ugyanakkor a jó hangulat ezév januárjában megtört, amikor a szóbeszéd szerint az illetékesek már a moratórium 2024-ig való kiterjesztését fontolgatták. Egy ilyen döntés túlzónak hathat annak tükrében, hogy a már „elkönyvelt” moratórium az idei évre is vonatkozik, a lengyel kiskereskedelmi reálfogyasztás növekedési üteme pedig ugyan csökken, de tavaly decemberben az éves emelkedés még mindig pozitív volt. És a gázárak is jóval alacsonyabbak a korábban vártnál.
A lengyel kormányzati, jegybanki kommentárok egyelőre korainak vélik a találgatást, és a választ a kamatok lehetséges csökkenésétől is függővé tették – a piac ez utóbbit egyelőre nem árazza.
A moratórium kiterjesztésről való döntésre valószínűleg hónapokat kell várnunk, amely nem tesz jót a befektetői bizalomnak és beteljesítheti a félelmeket, miszerint az őszi lengyel választások előtti „osztogatást” részben a kiemelkedő profitot termelő cégek (bankok, energiacégek) fogják finanszírozni. A figyelem így ismét átterelődhet a régió egyéb (bank)papírjaira, amelyek közül néhányan ugyan hasonló kockázatokkal szembesülnek, ám jóval kedvezőbb árazás mellett forognak.
forrás: Bloomberg
“A blog írásában közreműködő szerzők semmiféle felelősséget nem vállalnak a blogon megjelent írásaik alapján hozott befektetési döntésekért és azok következményeiért, illetve a weboldalon található adatok esetleges hiányosságaiért vagy pontatlanságaiért. A jelen blogon megjelenő írások magánszemélyek szubjektív véleményét tükrözik, nem minősülnek befektetési elemzésnek vagy ajánlásnak.”