Bazi erős volt a péntek az USA-ban, de érdekes, hogy a kamatok meg éppen az ellenkező irányban mozognak. Mivel a kérdés az, hogy vajon mennyire kell komolyan venni a feltörekvő piacok felől érkező lassulást, valamelyik piac biztos a jó irányt mutatja, csak egyelőre nem tudni, melyik.
A pénteki munkaerőpiaci adat némileg csalódást okozott, főleg, hogy nem csak a szeptember maradt el a várakozásoktól, de az augusztusi és a júliusi adatot is jelentősen módosították lefelé. Nagy dráma nincs, de az adatok féléves mozgóátlaga visszaesett az év eleji szintre, és mivel a makrokép sok helyen romlik, ennél az adatnál pont nem erre az irányváltásra lett volna szükség.
A munkaerőlétszám havi változása az USA-ban
Furcsa módon kezeli a kamatpiac a helyzetet, beleértve a Fed kommunikációját is. A szeptemberi ülés előtt már legalább lélekben rákészült mindenki arra, hogy vagy lesz egy jelképes változtatás a paraméterekben (például az, hogy a mostani 0,00-0,25%-os sáv helyett fixen 0,25%-ban határozzák meg az irányadó kamatot, azaz a kívánatos Federal Fund Target Rate-et), vagy igen erős jelzést kapunk a várható emelésről. Ehhez képest semmi nem történt, így aztán a kamatok emelkedése egyből be is halt. Most történt meg egy év óta először, hogy a kétéves kamat háromszor is ugyanaddig a mélypontig esett vissza, azaz nincsenek egyre magasabb minimumszintek.
A kétéves amerikai kamat heti bontásban
Ez azért is igen érdekes, mert miután látták, hogy nem sikerült jól a szeptemberi kamatdöntési csomag (akció+kommunikáció), egy sor Fed-vezető, élükön a főnökkel, Janet Yellennel de facto kijelentették, hogy decemberben már nem lesz lacafaca. A kamatok viszont erről nem vesznek tudomást, minden lejáratra lejjebb vannak, amint a meglepően laza szeptemberi döntés után.
Más eszköz, de csak egy kicsit: a német tízéves sem emelkedik, igaz, az EKB továbbra is kitart kötvényvásárlási programja mellett. Ez ugyan áprilistól júniusig ez nem volt gátja annak, hogy a hozamok emelkedjenek, de a korábbi 1% feletti támaszt egyelőre még visszatesztelni sem bírta. A piac rángatózása igen nehézzé teszi, hogy világosan lehessen látni, de furcsa, hogy a rövid távon inkább pozitív képet mutató részvénypiachoz képest a kötvények egyáltalán nem tudnak lelkesedni a konjunktúráért.
A tízéves német kamat havi bontásban
Egy lehetséges magyarázat az, hogy a laza Fed miatt megy a részvény és kötvénybull, de nekem nehezen áll össze, hogy 7 év után még mindig annak örülünk, hogy annyira rossz a helyzet, hogy biztos nem lesz kamatemelés és ez elég is a részvénypiaci optimizmushoz. Valamelyik eszköz rossz irányba megy, és ha a részvényeknek van igazuk, és a konjunktúra miatt még a hangyányira belassuló munkaerőpiac miatt sem kell aggódni, akkor a kötvények igen rossz irányban állnak. Persze az is lehet, hogy pont fordítva van.
Forrás: Bloomberg